Dil Seçiniz

Ankara - Adıyaman Uçak Bileti

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en ilgi çeken değerlerine sahip kentlerden biri olarak Adıyaman yoğun bir turist akışı ile karşı karşıya. Ankara – Adıyaman uçak bileti alarak siz de Ankara üzerinden rahatlıkla kente ulaşabilir ve hoş zaman geçirebilirsiniz. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile sizi etkileyecek olan Adıyaman, özellikle de uçak bileti fırsatlarını yakaladığınızda mükemmel bir gezi planı olacaktır. Bunun için Ankara uçak bileti ya da Adıyaman uçak bileti satın alacağınız zaman www.ucakbileti.com.tr adresini tercih edebilirsiniz. En uygun fiyatlı geziler için tercih edeceğiniz adres, size uçak bileti satın alma kolaylıklarını da bir arada sunuyor. Adıyaman’ın güzelliklerine henüz tanık olmadıysanız, geç kalmayın siz de harekete geçin.

Adıyaman Havalimanı

Adıyaman Havalimanı, 1998 yılında açılmıştır ve günümüze kadar da hizmet vermeyi sürdürmüştür. Yalnız 2001 yılı itibariyle 4 yıl süreyle tarifeli seferler durdurulmuş ve kente hava yolu ile ulaşım kısıtlı hale gelmiştir. Bu sürecin ardından ise yine tarifeli seferler düzenlenmiş ve kentin büyük şehirlere olan bağlantısı sağlanmıştır. Tesis kent merkezine 22 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alıyor. Bu da çeşitli ulaşım araçları ile kolayca alınabilecek bir yok olduğu için havalimanının avantajlarından biridir. Sivil özellik gösteren havalimanına çeşitli hava yolu şirketleri tarifeli seferleri ile bugün ulaşım sağlıyor. Bunlara değinecek olursak başta Türk Hava Yolları olmak üzere Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet ’i sayabiliriz.

Adıyaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

THY Servisi

Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen servis seferleri, Adıyaman Havalimanı ile şehir merkezinde kolay ve konforlu bir ulaşım sağlıyor. Hem Türk Hava Yolları hem de AnadoluJet yolcularının faydalanabildiği bu hizmet ile sorunsuz bir şekilde şehir merkezine varış yapabileceksiniz. Uçak biletinizi alırken servis hizmetinden faydalanıp faydalanmayacağınızı da belirtebilirsiniz. Buna göre ulaşım planlamanızı yapıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Taksi

Araçların hareket saatini beklemeden doğrudan yola çıkmak istiyorsanız taksi sizin için cazip olacaktır. Ayrıca varış yeriniz şehir merkezi değilse ve diğer ulaşım seçenekleri ile aktarma yapmanız gerekecekse de taksi sizin için daha doğru olabilir. Bir de yolcu sayısının fazla olduğu durumlarda taksi pahalı bir ulaşım imkânıyken daha uygun fiyatlı hale gelmiş olacaktır. Buna bağlı olarak taksi seçimi yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama ile kent içinde özgürce dolaşabilirsiniz. Çünkü adeta özel araç sahibi olmuş olacaksınız ve istediğiniz noktaya doğrudan ulaşım, toplu taşıma gibi ulaşım imkânları ile zaman kaybetmeyeceksiniz. Daha yola çıkmadan önce kentteki araç kiralama şirketleri ile görüşüp ayarlamalarınızı yapabilirsiniz ve uçaktan indiğinizde hazır bir şekilde sizi bekleyen aracınız ile yola koyulabilirsiniz. Bu imkân özellikle kalabalık bir grup şeklinde yolculuk edenler için cazip olmaktadır ya da aileniz ve arkadaşlarınız ile çıktığınız gezilerde, size hem konfor hem de maddi tasarruf sağlayabilir.

Adıyaman Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin en hızlı büyüyen ve gelişen şehirlerinden biri olan Adıyaman, Anadolu kentlerinin genelinde olduğu gibi tarih boyunca pek çok uygarlığı görmüş ve etkilerini de üzerine almıştır. Günümüzde şehrin tarihsel değerlerinden, toplumsal yapısına ve kültürel değerlerinden özellikle mutfak kültürüne varan bir etki gözleniyor. Farklı medeniyetlerin etkisi kentte görülmeye değer mükemmel bir harman oluşturmuştur. Atatürk Barajı’nın bir kısmının da yer aldığı kent, özellikle Kommagene Krallığı’nın izleri ile kıymetli hale gelmektedir. Nemrut Dağı’nda yer alan bu kalıntılar, hem yerli hem de yabancı turistlerin hedefinde olan özel tarihsel veriler olma özelliğine sahiptir.

Adıyaman’ın iklim özellikleri üzerinde duracak olursak, farklı coğrafik özellikler bölgede farklı iklim özellikleri oluşturmuştur. Kentin kuzey kesimi daha çok dağlık olduğundan, daha sert bir iklim söz konusu, ancak güney kesimi ovalık olduğundan burada daha farklı bir iklim seyrediyor. Buna bağlı olarak kuzey kesimi yağışlı ve soğuk geçmektedir. Güney kesimi ise ılık ve yağışlıdır. Yaz mevsimi ise kent genelinde oldukça sıcak ve de kurak geçiyor. Buna göre bahar ve yaz ayları elbette ki turistik bir gezi için daha uygun olacaktır. Yaz sıcakları fazla olsa da bu sizin geziniz için çok büyük bir engel teşkil etmez. Yani ister bahar isterseniz de yaz aylarında Adıyaman’a gidebilirsiniz.

Adıyaman’ın Gezilecek Yerleri

Nemrut Dağı

Van gölünün batısında yer alan ve genç bir yanardağ olan Nemrut Dağı, Adıyaman, Malatya ve Bitlis’e uzanan etekleri ile her bir il için oldukça kıymetlidir. Nemrut’un Adıyaman’da kalan kısmı ise oldukça fazla turist çekiyor olması ile göze çarpıyor. Nemrut Dağı’nda kral mezarı, piramit ve heykeller gibi ilginç yapılar ile karşılaşabilirsiniz ve bu yapıların son derece yüksek noktalarda yer almasına şaşırabilirsiniz. Kısacası Nemrut Dağı hem tarihi hem de doğayı bir araya getiren bir gezi rotası olacaktır sizin için.

Oturakçı Pazarı

Şehrin en kalabalık noktalarından biri olan Oturakçı Pazarı, özellikle yöre halkının alışveriş yaptığı, buna bağlı olarak da turistlerin de ilgisini çeken bir gezi durağıdır. Burada alışveriş yapmak oldukça keyifli olacaktır. Çünkü kentin değerlerine dair anı eşyaları satın alabilirsiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için ufak tefek şeyler alıp, Adıyaman gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Kentin sokaklarında, çarşılarında dolaşıp fotoğraf çekme keyfini yakalayacağınız bir fırsat da olabilir Oturakçı Pazarı.

Perre Antik Kenti

Adıyaman’ın merkezine ortalama 5 kilometre gibi kısa bir mesafede bulunan Perre Antik Kenti, uğramak isteyeceğiniz turistik bir bölge. Hem ulaşım kolaylığı hem de sahip olduğu kalıntılar Perre Antik Kenti ‘ni turistler için bir ilgi odağı haline getiriyor. Kentin sahip olduğu halen kullanılabilen çeşme, mezarlar ve nekropol oldukça ilgi çekici değerleridir. Antik dönemlerin Adıyaman’daki en dikkat çeken izlerinden biridir bu antik kent.

Adıyaman Ulu Camii

Adıyaman Ulu Camii, manevi değeri yüksek bir ibadet merkezi olmakla birlikte kentin en büyük ibadet merkezidir. Ayrıca şehrin tam göbeğinde yer alıyor olması camiyi hem ibadet merkezi hem de turistik gezi durağı haline getiriyor. Caminin ilk yapımı oldukça eski tarihlere uzansa da 1873 yılında yıkılıp yeniden inşa edildiği biliniyor. Buna karşın bugün cami oldukça iyi durumda ve de görülmeye değer bir eser niteliğindedir.

Abuzer Gaffari Türbesi

Abuzer Gaffari Türbesi de yine en çok ziyaret edilenlerden biridir. Hz. Muhammed’e inanan 10 kişiden biri olduğu bilinen Abuzer Gaffari adına yapılmış olan türbe özellikle kentin dini yapıları arasında ilk sıralarda geliyor ve buna bağlı olarak çok ziyaret ediliyor. Rivayetler ile daha da ilgi çekici olan türbeyi ziyaret edip, ilgi çeken rivayetlerini de yerinde öğrenebilirsiniz.

Eskisaray Camii

1638 yılında İbrahim Bey tarafından inşa edilmiş olan Eskisaray Camii, kitabesinin günümüze ulaşması sebebi ile net olarak tarihlenebiliyor. Buna karşın cami zaman içerisinde orijinalliğinden uzaklaşmıştır. İhtiyaç duyulan onarımlar, yapıyı ilk halinden oldukça uzaklaştırmış durumda. Bununla birlikte görmekten hoşlanacağınız eski ve hoş bir yapı olması sebebi ile Adıyaman gezi programınızda Eskisaray Camii’ne de yer ayırabilirsiniz.