Dil Seçiniz

İzmir – Sivas Uçak Bileti

Anadolu’nun kıymetli eserlerine ev sahipliği yapan kent Sivas, Anadolu turunun olmazsa olmaz duraklarından biridir. İzmir uçak bileti alarak Sivas’tan İzmir’e ulaşım kolay olduğu gibi, kentin havalimanı sayesinde Sivas uçak bileti alıp, kente kısa sürede ulaşıp, harika bir gezi yapabilirsiniz. Üstelik hava yolu şirketlerinin çeşitliliği ile uygun fiyatlar ile İzmir – Sivas uçak bileti satın alabilir ve seyahat etmenin keyfine varabilirsiniz. Kısıtlı zamanda kısıtlı bütçe ile yapılabilecek bir gezi rotası olan Sivas, sahip olduğu tarihi değerler ile özel hale gelmekte, diğer taraftan doğal yapısı ile de büyüleyici görünümler sunmaktadır. Bu sebeple siz de kısa zamanda dolu dolu bir gezi yapmak istiyorsanız, Sivas’ı tercih edebilirsiniz.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı

NATO askeri amaçlı olarak kullanılması planlanan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, 1957 yılında açılmış ve sivil nitelikli olarak da hizmet vermiştir. 1990 yılında ise yeni ve daha büyük bir terminal binası inşa edilmiş ve tesisin kapasitesi artırılmıştır. 2002 ile 2003 yıllarında ise kısa süreli olarak Sivas Havalimanı kapalı kalmıştır. 2010 yılı itibariyle ise bugün sahip olduğu son görünüme kavuşan tesis, daha da yüksek bir potansiyel ile havacılık alanında hizmet vermeye başlamıştır. Hem iç hatlar hem de dış hatlar binalarının da mevcudiyet ise bu durumu destekleyici nitelikte olan bir özelliktir. Havalimanının kent merkezine uzaklığı ortalama olarak 23 kilometre olduğundan da ulaşım son derece kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Sivas’a hızlıca varış yapmak için ise Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet gibi hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Araç Kiralama

Havalimanında hizmet veren çok sayıda araç kiralama şirketi, özel araç konforunu ayağınıza getiriyor. İstediğiniz kapasitede aracı, ister şoförlü isterseniz de şoförsüz olarak kiralayabilir ve sorunsuz bir şekilde kentteki gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Taksi

Çok fazla eşya ile yolculuk ettiğinizde, eşyalarınız size her adımda daha da yük olur. Bu sebeple de sorun yaşamamak adına taksi ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Eşya indirme bindirme gibi sıkıntılı durumları tekrar tekrar yaşamadan, doğrudan varış noktanıza ulaşmak için siz de taksi ile yolculuk edin ve zaman kaybı da yaşamadan ulaşım sağlayın.

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, şehre ulaşım hizmeti sunan tüm hava yolu şirketlerinin ulaşım hizmetini destekleyici nitelikte bir rol oynuyor. Yolcuların kent merkezi ve kentin bazı farklı noktalarına ulaşımında önemli bir görev üstlenen Havaş servisleri, mevcut olduğu her kentte olduğu gibi, Sivas’ta da çok sık tercih ediliyor. Hareket saatleri ve güzergâh bilgisini öğrenerek, siz de ulaşımınızı daha konforlu ve daha kolay hale getirebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Ucuz bir ulaşım için Sivas Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşabilirsiniz ya da inişinizin ardından kent merkezine bu otobüsler ile varış yapabilirsiniz. Sivas Belediye otobüsleri, havalimanı – şehir merkezi – şehirlerarası otobüs terminali hattında düzenli olarak hareket etmekte ve kolay bir ulaşım sağlamaktadır. Havalimanına ulaşım için seferinizden 2 saat önce şehirlerarası otobüs terminalinden belediye otobüsüne binebilirsiniz.

Sivas Hakkında Genel Bilgiler

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sivas, çevre bölgelerinde etkisinde kalan, hem kültürel anlamda hem de iklim anlamında bu etki ile karakteristik bir yapıya bürünen farklı bir kenttir. Kentte ilke yerleşimin M.Ö. 8000 – 5500 yılları arasında yani Neolitik Çağ’da yaşandığı düşünülmektedir. Bu durumda, şehrin tarihi önemini ifade etmektedir. Sivas’ta Hititlerden, Selçuklulara, İlhanlılardan Romalılara ve Osmanlıllara kadar çok sayıda farklı medeniyet egemenlik kurmuş ve bugüne kadar uzanan önemli izler bırakmışlardır. Dolayısıyla Sivas, tarihi nitelik anlamında büyük bir kapasiteye sahiptir ve bu tip turistik noktalara ilgi duyanlar için de cazip bir gezi rotasıdır.

Sivas bulunduğu konum sebebi ile sert bir karasal iklimin etkisi altındadır. Kış ayları son derece soğuk geçerken, kar yağışı da çok fazla görülmektedir. Şehirde neredeyse 4 – 5 ay boyunca kar örtüsü kalmakta ve bu durum kent yaşamında da önemli bir etki yaratmaktadır. Diğer taraftan yaz ayları kurak olmakla birlikte kısa sürmektedir. İlkbahar ve sonbahar ise bol yağmurlu olmasına karşın, kenti gezmek için ideal zamanlardır. Kışın kar ile muhteşem görünen kent, ulaşım sıkıntıları ile karşılaşabilirken bahar ve yaz ayları seyahat için idealdir.

Sivas’ın Gezilecek Yerleri

Divriği Ulu Camii

Dünya sanat tarihinin en önemli eserleri arasında gösterilen Divriği Ulu Camii, 1228 yılında inşa edilmiş son derece özel bir yapıdır. Divriği ilçesinde yer alan eser, daha pek çok Selçuklu eseri ile bir arada yer alıyor. Ancak sahip olduğu üç boyutlu geometrik işlemeler, muhteşem detaylar ve süslemeler, caminin özel bir hale gelmesinin önemli sebeplerinden biridir. Sadece kentin değil, aynı zamanda ülkemizin ilk sıralarda gelen görülmesi gereken eserlerinden biridir.

Kale Camii

Yapımı ancak 1580 yılında tamamlanmış olan Kale Camii, kentin en önemli dini yapılarından bir diğeridir ve yapımı ile ilgili olarak elde olan bilgiler, III. Murat Han’ın vezirlerinden biri olan Mahmut Paşa tarafından yaptırılmış olduğudur. Kent için önem taşıyan eser, kent merkezinde yer aldığı için en çok ziyaret edilen turistik noktalardan da biridir.

Sızır Şelalesi

Gemerek ilçesine bağlı ve kent merkezine de yaklaşık olarak 136 km uzaklıkta yer alan Sızır Şelalesi, ülkemizin saklı kalmış cennetlerinden bir diğeridir. Büyüleyici güzelliğini görmek şehre gelen hemen hemen her turistin programında yer alır. Neredeyse her mevsim büyük bir coşku ile sularını akıtan şelale, huzuru vadeden özel bir noktadır. Bu sebeple siz de Sivas gezinizi huzur ile birleştirmek için Sızır Şelalesi’ne gidebilirsiniz.

Sivas Çifte Minareli Medrese

Kentte mevcut olan en önemli İslam eserlerinden biri olan Sivas Çifte Minareli Medrese, günümüze kadar ulaşmış olmasına karşın büyük bir bölümünü kaybetmiştir. 1271 yılında yapılmış olan bu harika yapı, görkemli iki minaresi ile geçmiş ihtişamlı görünümünü sürdürmeye çalışıyor. Şehrin önemli noktalarından biri olması sebebi ile siz de çifte minareli medreseyi gezi programınıza dâhil edebilirsiniz ve ülkemizin önemli güzelliklerine birebir tanık olabilirsiniz.

Şifaiye Medresesi

Şifaiye medresesi, özel bir öneme sahiptir. Yapıldığı dönemlerde, hem hastane işlevine sahip olan hem de tıp eğitiminin verildiği özel bir kurum olmuş ve kentin toplumsal yaşamı için de önem arz etmiştir. 1217 yılında inşa edilmiş olan medrese, özellikle Taç Kapısı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Anadolu Selçuklu Devleti’nin en eski ve en önemli tıp eğitimi merkezlerinden biri olması sebebi ile de büyük önem taşımaktadır.

Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası, şehrin bir başka doğal harikasıdır. Doğanın sahip olduğu en güzel renkleri, yeşilin bin bir tonunu bir araya getiren yayla, adeta bir huzur ve enerji deposu görevi görüyor ziyaretçileri için. Her mevsim apayrı renkler ile süslenen yayla, özellikle bahar aylarında inanılmaz bir canlılık ile günümüzün çevre ve hava kirliliğine direniyor. Gerçek anlamda nefes almak ve ülkemizin cennetlerini yerinde görmek için Sivas geziniz sırasında bir gününüzü de Eğriçimen Yaylası’na ayırabilirsiniz.