Dil Seçiniz

İzmir – Giresun Uçak Bileti

Ege kıyılarından, Karadeniz kıyılarına ulaşmak için hava yolunu tercih etmek en akıllıca seçim olacaktır. Hem hızlı hem de konforlu bir uçuşla Karadeniz kentlerine ulaşabilirsiniz. SunExpress Hava Yolları gibi pek çok hava yolu şirketinin desteği ile İzmir Anadolu’nun pek çok kentine hızlıca bağlanabiliyor. Bugün İzmir’den Giresun’a gitmek için İzmir – Giresun uçak bileti satın almanız ve yola koyulmanız yeterli. Üstelik biletinizi de internet üzerinden sunulan avantajlı fiyatlar ile satın alarak cazip bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.  İzmir uçak bileti ile İzmir artık her kente ne kadar yakınsa Giresun da sadece Giresun uçak bileti kadar yakın sayılabilir. Yakın zaman içerisinde hizmet vermeye başlayan havalimanı ile günden güne artan bir kapasite sunuluyor kente.

Ordu – Giresun Havalimanı

Denize dolgu yöntemi ile inşa edilmiş olan Ordu – Giresun Havalimanı, bu özelliği ile hem ülkemizde hem de Avrupa’da bir ilki temsil ediyor. Henüz 22 Mayıs 2015 tarihinde hizmet vermeye başlamış olan tesis, hem Ordu hem de Giresun için cazip bir ulaşım noktasıdır. Havalimanı’nın her iki kente de uzaklığı cazip olduğu için, tesis kentin en çok tercih edilen şehirlerarası ulaşım aracı haline gelmiştir. Ordu’nun merkezine olan uzaklık ortalama 16 kilometre iken Giresun’a olan uzaklık da 28 kilometre kadardır. Sivil olarak hizmet vermektedir ve Giresun Havalimanı, iç hatlar uçuşlarına açık olmakla birlikte, Hac dönemlerinde geçici hudut kapısı olarak ilan edilmektedir. Havalimanına Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile kolayca ulaşmak mümkündür.

Ordu – Giresun Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Kolay ulaşımın sırrı olan Havaş servisleri Giresun ile havalimanı arasında en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Uygun ücretler ile sunulmasının yanında, uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre hareket eden araçlar, son derece cazip olmaktadır. Belli bir güzergâh ile belli hareket saatlerinde gerçekleştirilen seferleri tercih ederek, siz de kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Güzergâh bilgisi gibi detayları ise internet üzerinden öğrenmeniz mümkün.

Taksi

Eğer havalimanına inişinizin ardından hiç zaman kaybetmeden yola koyulmak isterseniz, en ideal seçim taksi olacaktır. Çünkü havalimanında hazır bekleyen taksilere binerek derhal harekete geçebilirsiniz. Üstelik eşyalarınızı taşımanız da taksi ile çok daha kolay olacaktır. Dolayısıyla taksi tercihi hem hızlı hem de konforlu bir seçimdir.

Araç Kiralama

Araç kiralama hizmetini havalimanında almanız mümkün. Ancak burada zaman kaybı yaşamak istemezseniz, gelmeden önce telefon ile görüşerek de şirketler ile anlaşmaya varabilir ve dilediğiniz aracı getirtebilirsiniz. Böylece yolcu sayısına ve isteklerinize uygun olarak araç temini gerçekleşir ve Giresun içerisinde özel araç keyfi ile seyahat etmeniz sağlanır. Diz de keyfinize düşkünseniz ve kısıtlı zamanınızı toplu taşıma araçları ya da taksileri bekleyerek geçirmek istemiyorsanız, araç kiralama fikri sizin için ideal olabilir.

Giresun Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinin büyüleyici kentlerinden biridir Giresun. Özellikle fındığı ile ünlenen kent, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Karadeniz’in ünlü yeşil bitki örtüsü, Giresun’da ayrı bir güzelliğe sahiptir. Trabzon, Erzincan ve Sivas gibi kentler ile de komşu olan şehri keşfederken, dilerseniz çevre illeri de gezinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bölgenin tarihi oldukça eski zamanlara ulaşsa da Türklerin bu bölgedeki hâkimiyeti ancak 1397 yılında Türkmen Beyi Emir Oğlu Süleyman Bey tarafından gerçekleştirilmiştir. Kentin bu dönemler itibariyle sahip olduğu eski gelenek ve görenekleri ise bugün biraz değişmiş ya da unutulmuşsa da halen belli bölgelerde varlığını korumaktadır. Ayrıca çok da ilgi çekici olduğundan, Giresun’da bu tip detaylar yakalarsanız, kaçırmamalısınız.

Engebeli bir görünüme sahip olan Giresun, vadileri, dağları ve deniz kıyısı ile çok özel bir kenttir ve büyüleyici manzaralara sahiptir. Ayıca yükseltinin etkisi ile şehir iki farklı iklime sahiptir. Kıyı kesimleri daha çok ılık ve yağışlıyken, dağların güney kesimlerinde yazlar sıcak geçerken kış ayları da oldukça soğuk geçmektedir. Ayrıca Giresun, ülkemizin Rize’den sonra en çok yağış alan ikinci kenti olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple de burada yeşilin birbirinden güzel tonlarını görebilir ve bu güzellik ile huzuru tadabilirsiniz. Şehri ziyaret etmek ve değerlerine tanık olmak için ise özellikle bahar ve yaz ayları ideal olacaktır. Bu dönemlerde kent canlanmakta ve yeşil bir örtü ile kaplanmaktadır.

Giresun’un Gezilecek Yerleri

Hacı Miktat Camisi

Hacı Miktat Camii, kentin en eski ve en değerli tarihi yapılarından biri olmanın yanında, önemli de bir ibadet merkezi olarak bilinmektedir. Bu özelliği ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir noktadır. Caminin bugün sahip olduğu 3 kitabe mevcut ve geçmişe ışık tutan 3 farklı tarih mevcuttur. 1661 yılında Hacı Miktat Ağa’nın vakfı olduğu anlaşıla eser, 1864 tarihli yazıta göre Hacı Çalık Kapudan’ın hayratıdır ve 1889 yılında ise Hacı İsmail Efendi tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)

1700’lü yıllara ait olan Gogora Kilisesi, 1923 yılına kadar işlevselliğini korumuşsa da 1948 yılına kadar boş kalmış, bu tarihten sonra ise 1967 yılına kadar cezaevi olarak kullanılmasına karar verilmiştir. 1988 yılında ise bu tarihi yapının müze olarak hizmet vermesine karar verilmiştir. Bugün Giresun Müzesi, Tunç çağından Hititlere, Romaya ve Osmanlıya kadar çok sayıda medeniyetin izlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Bektaş Yaylası

Giresun hem coğrafyası hem bitki örtüsü hem de iklimi ile eşsiz pek çok yaylaya sahiptir. Bunlardan biri olan Bektaş Yaylası, Dereli ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor ve şehir merkezine de ortalama 56 km kadar uzakta bulunuyor. Doğa yürüyüşleri yapmak, temiz hava almak ve enerji toplamak için Bektaş yaylasına gelerek burada zaman geçirebilirsiniz. Özellikle de bahar ve yaz ayları bunun için çok ideal zamanlar olacaktır.

Tirebolu Kalesi

M.Ö. 13. ya da 15. yüzyılda inşa edildiği sanılan Tirebolu Kalesi, o tarihlerden bu yana sorunsuzca ayakta kalmayı başarmış tarihi bir değerdir ve kentin en görülesi yerlerinden biri olarak ifade edilebilir. Yüksek bir kaya üzerine yapılmış olan kale, muhteşem manzarası ile unutulmaz bir nitelik kazanıyor. Kentin en önemli tarihi değerlerinden olması sebebi ile siz de gezi programınıza Tirebolu Kalesi’ni dâhil etmelisiniz.

Giresun Kalesi

Kente hâkim bir noktada yer alan Giresun Kalesi, şehrin en dikkat çeken bir diğer yeridir. Helenistik ve Roma dönemi ile ilişkilendirilen yapının inşa tarihine dair net bir veri bulunmuyor. Giresun Kalesi içerisinde, tarihi çok fazla değere tanıklık edebilirsiniz ve farklı atmosferi ile geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Giresun Kalesi, geziniz sırasında unutmamanız gereken yerlerden biridir.

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası, müthiş doğası bir yana aynı zamanda unutulmaz şenlikleri ile turistleri çekiyor. Hem yerli hem de yabancı turistler, bölgenin şenliklerini merakla bekliyor. Çünkü bu muhteşem doğal alan eğlenceler ile renklendiğinde unutulmaz anılara sebep oluyor ve gezginler için en özel noktalardan biri haline geliyor. C statüsünde milli park ilan edilmiş olan bu bölge, Karadeniz’in en güzel doğal alanlarından biri olması sebebi ile çok özeldir ve kesinlikle listenizde yer edinmelidir.