Dil Seçiniz

İzmir – Batman Uçak Bileti

Batman’a ulaşmak için hemen hemen her kentten hava yolunu tercih etmek en cazip yol olacaktır. Son yıllarda bu anlamda yaşanan gelişmeler, ülke genelinde hava yolu ulaşımını cazip kılıyor. Dolayısıyla İzmir – Batman uçak bileti satın alınarak iki kent arasında da kolayca ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Bu hem turistik anlamda Batman’ın değerlenmesini, daha doğrusu hak ettiği değeri görmesini sağlıyor, hem de şehrin ticaret ve benzeri sebepler ile gerçekleştirilen ziyaretlerinde kolaylık sağlıyor. Batman uçak bileti satın alarak sadece İzmir değil İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerden de kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Diğer taraftan Batmanlıların, İzmir uçak bileti ile şehri keşfetmesi de çok daha kolay hale gelmiş bulunuyor. Bu hizmeti sağlayan Batman havalimanı, şehir için büyük önem taşımaktadır.

Batman Havalimanı

Batman Havalimanı 2010 yılına kadar, Valilik tarafından yönetilmekteydi. 2010 yılı içerisinde gerçekleşen bir değişiklik ile yönetim DHMİ Genel Müdürlüğü’ne aktarılmıştır. Tesisin asıl inşası ve hizmete girişi ise 1998 yılında gerçekleşmiştir. Bugün geçmişe nazaran daha fazla sefer ve kapasite ile hizmet veren tesis, şehir için taşıdığı sivil önemi askeri anlamda da taşıyor. Yani Batman Havalimanı hem sivil hem de askeri niteliklidir. Sahip olduğu iç hatlar terminaline ek olarak belli dönemlerde geçici Hudut Kapısı olarak kullanılmaktadır. Yani tarifesiz dış hatlar söz konusu olmaktadır. Batman Havalimanı’nı şehirliler için cazip kılan özelliklerden biri ise merkeze sadece 7 km uzakta oluşudur. Üstelik çeşitli araçlar ile ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca Batman’a ulaşmak için Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketleri tercih edebilirsiniz.

Batman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Batman Belediye otobüsleri, havalimanı yolcularına özel olarak sefer düzenlemektedir. Bu durumda uygun fiyata harika bir yolculuk geçirebilirsiniz. Zaten şehir merkezi yakın olduğu için yolculuğunuz çok uzun sürmeyecektir. Hem gelen hem de giden yolcular için geçerli olan hizmet, uygun fiyatları ile de son derece cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de sadece sırt çantasını alıp yolculuk edenlerdenseniz, hem hesaplı hem de konforlu bir seçim yapmış olacaksınız.

Taksi

Taksi, sadece şehir merkezi değil, şehrin her noktası için size hitap edecektir. Yani diğer ulaşım araçları ile aktarma yapmanız gereken bir rotanız varsa, taksi sizin için hem daha hesaplı hem de daha konforlu olabilir. Taksi hizmeti, uçakların iniş ve kalkış saatlerine uygun olarak tesiste hizmet vermektedir. Yani gelen yolcu söz konusu olduğunda taksiler havalimanı önünde hazır bulunacaktır. Siz de böylece sıfır zaman kaybı ile yola çıkabileceksiniz. Özellikle de aceleniz varsa kesinlikle taksileri tercih etmelisiniz. Çok eşyanız olduğunda da bu durum sizin için konforlu olacaktır.

Araç Kiralama

Batman içerisinde gezerken, özel araç keyfi ile zaman geçirmek isterseniz, araç kiralamanızı öneririz. Bunun için gelmeden önce şehirde mevcut olan araç kiralama şirketleri ile görüşebilirsiniz. Böylece inişinizi gerçekleştirdiğinizde, havalimanında istediğiniz kapasite ve özellikte aracınız hazır bekliyor olacaktır. Özellikle de kalabalık bir grupsanız, özel araç sizin için çok daha konforlu ve tasarruflu olabilir.

Batman Hakkında Genel Bilgiler

Batman adeta bir tarihsel harikalar diyarıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mistik kentlerinden biri olan şehir, Dicle’nin aktığı zengin topraklarda yer alır. Şehrin tarihine bakacak olursak ise yerleşim alanı açısından bu toprakların geçmişi Sümerler’e kadar ulaşmaktadır. Sümerler tarafından inşa edildiği sanılan yerleşim alanı ve yer aldığı tepenin özellikleri son derece ilgi çekici olmuştur. Bu durumda, Batman’ın sahip olduğu tarihsel değere dikkat çekiyor. Bölgenin hemen hemen her kentinde olduğu gibi Batman’da da birbirinden dikkat çekici tarihi, kültürel ve doğal güzellikler söz konusudur.

Ancak Batman gezinizden önce iklim özellikleri ve hava koşullarına hâkim olmanızı önermekteyiz. Kent genel anlamda bölge kentleri ile benzerlik gösteren bir iklime sahiptir. Yani Uzak Akdeniz iklimi şehirde etkisini göstermektedir. Kışlar sert ve soğuk geçerken, bahar ayları ise doğayı canlandırmaktadır. Yaz aylarında oldukça yüksek sıcaklıklar söz konusu olmaktadır. Yaz aylarında bazen sıcaklığa karşın şiddetli yağışlar da görülebilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak seyahatinizi bahar ve yaz aylarında gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Kış ayları soğuk olduğu için tarihi yapıları ziyaretinizde engelleyici etki yaratabilirken bahar ve yaz ayları turistik gezi için ideal zamanlar olacaktır.

Batman’ın Gezilecek Yerleri

Hasankeyf Ören Yeri

Sadece Batman’ın değil aynı zamanda Mezopotamya’nın en eski yerleşim alanı olarak kabul edilir Hasankey. Bu sebeple de bugün Batman’ın sahip olduğu en kıymetli tarihi değerler bu bölge kapsamında yer alır. Hasankeyf Ören Yeri, mağara evler, kanyonlar, vadiler, gibi pek çok değere sahiptir. Hem tarihi hem de doğal değerlerin bir araya geldiği özel bir nokta olması sebebi ile hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir gezi rotasıdır.

Mor Aho Manastırı

Mor Aho Manastırı da Hasankeyf sınırları içerisinde yer alan bir tarihi yapıdır. Kitabesi bulunmayan yapının bugün kim tarafından inşa edildiğine dair herhangi bir bilgi mevcut değildir. Üstelik oldukça harap haldedir. Ancak buna karşın Batman gezisinde mutlaka yer alması gereken bir durak olarak değerlendirilir. Bu sebeple de gezi programlarında mutlaka Mor Aho Manastırı ‘na yer verilir.

Hızır Bey Camii

Hem Batman hem de Güneydoğu Anadolu bölgesinin geçmişine dair derin bir iz olarak değerlendirilir Hızır Bey Camii. Kozluk ilçesinde yer alır ve bölgenin en büyük camisi olarak bilinir. Bugüne ulaşmış olan kitabesine bakıldığında 1512 yılında Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşkinin oğlu Hızır Bey tarafından inşa edildiği anlaşılmaktadır. Bölgenin İslam tarihine dair izler bulacağınız cami, görülmeye değer bir noktadır ve sadece dini değil mimari açıdan da özeldir.

Pertükan Kalesi

Batman şehrinin Sason ilçesine ortalama 4 km kadar uzakta yer alıp, bölgenin de tarihine ışık tutan önemli bir tarihi yapı olan Pertükan Kalesi, aslında ünü çok fazla bilinmeyen ancak gezmeye değer bir yapıdır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu yapı, bugün biraz harap haldedir ve buna karşın ziyaret edilmektedir. Bunun sebebi ise gerçek anlamda tarihin en eski dönemlerine ışık tutmuş bir yapı olmasıdır.

Zeynel Bey Kümbeti

1460 ve 1486 yıllarında inşa edilmiş olduğu bilinen kümbet, Anadolu’da çokça bulunan anıt mezarların ilk örneği olma özelliğine sahiptir. Zeynel Bey Kümbeti bu sebeple çokça ziyaretçi çeken bir merkezdir. Söz konusu Zeynel Bey ise Akkoyunlu Hükümdarı olan Uzun Hasan’ın oğludur. Mimari özellikleri ve süsleme maksatlı kullanılmış olan çinileri, kümbeti daha özel hale getirmektedir ve yerli ve yabancı turistler buna dayanarak ziyarette bulunmaktadır.

Yol Geçen Hanı

Yol Geçen Hanı sözünün kaynağı olan nokta tam olarak Batman’dır. Bu sözün yayılmasına sebep olan özellik ise geçmişte hana girenin çıkanın belli olmamasıdır. Bunun sebebi ise hanın gizli bir geçit ile Hasankeyf Kalesi’ne bağlanmasıdır.  Ayrıca hanın önemli bir özelliği de aslında bir mağara olmasıdır. Bu sebepler ile hanın ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.