Dil Seçiniz

İstanbul – Uşak Havalimanı

Halıları ile gönüllere taht kurmuş olan Uşak, genel itibariyle doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve de el sanatları ile yerli turistlerin olduğu kadar ülkemize gelen yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Kentine has kent yapısı ile bu denli ilgi görmesi, özellikle İstanbul üzerinden yoğun bir trafik ile ziyaret edilmesine sebep oluyor. İstanbul – Uşak uçak bileti almak kente ulaşmak için yeterlidir. Hem hızlı hem de konforlu bir şekilde, Uşak Havalimanı ’nın sunduğu hizmet sayesinde ulaşılabilmektedir. Kentteki öğrenci nüfusuna da kolaylık olması bir artı olarak değerlendirilebilir. Tesis bugün sadece Uşak uçak bileti kadar yakın ve de İstanbul için sadece 1 – 2 saatlik bir mesafedir.

Uşak Havalimanı

Ülkemizin önemli kavşak noktalarından biri olarak değerlendirilen kent, havalimanı ile de bu özelliğini korumaktadır. 1998 yılında açılmış olan tesis, 2006 yılı itibariyle sivil havacılığa açılmıştır ve de yaz kış sürekli olarak tarifeli seferler ile hizmet vermektedir. Kent merkezine sadece 7 km uzaklıkta yer alıyor olması ise kent sakinleri ve turistler için önemli bir avantajdır. Uşak Havalimanı, hem iç hatlar hem de dış hatlar terminalleri ile yüksek potansiyelli bir tesistir. Günümüzde Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi çok sayıda hava yolu şirketinin tarifeli seferleri kente ulaşım da cazip seçenekler anlamına gelmektedir.

Uşak Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Taksi

Ulaşım imkânları arasında en hızlı ve de en konforlusu olan taksiler, havalimanında mevcut olan en cazip ulaşım şeklidir. Eşyalarınızı taşımanın da en kolay yolu olan bu araçlar, hem havalimanına ulaşımda hem de kentin çeşitli yerlerine ulaşımda sizin için harika bir seçenektir. Yolcu sayısının fazla olduğu durumlarda ise hesaplı bir ulaşım seçeneği haline gelmektedir.

Dolmuş

Kent ulaşımının önemli bir parçası olan dolmuşlar, zaten yakın mesafede bulunan havalimanının kent ile olan bağlantısında etkin rol oynamaktadır. Kolay ve uygun fiyatlı ulaşım şekillerinden biri olması sebebi ile çok fazla tercih edilir. Sadece havalimanı ulaşımında değil, kent içi ulaşımda genel anlamı ile çok etkin olmaktadır. Dolayısıyla siz de uygun fiyatlı bir ulaşım imkânı olarak değerlendirerek, dolmuşları tercih edebilirsiniz ancak eşyanızın çok olmaması gerekir.

Belediye Otobüsü

Belediye otobüsü, Uşak Havalimanı’na ulaşmak isteyenler için cazip olduğu gibi, havalimanına varış yapan ve kentin farklı noktalarına gidecek olan yolcular için de çok caziptir. En ucuz ulaşım imkânı olmakla birlikte, çok eşya ile yolculuk edenler için çok konforlu olmayabilir hatta tercih edilmemesi önerilir. Ancak aksi takdirde, son derece avantajlı olacaktır. Siz de kent içi ulaşımda gönül rahatlığı ile belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Uşak Hakkında Genel Bilgiler

Ege bölgesinin İç Ege bölümünde yer alan Uşak şehri, Uşak platosu üzerinde kurulmuştur. Tarihin bilinen ilk dönemlerinden beri yerleşim yeri olarak tercih edilmiş olan bu bölge, köklü tarihinin bir kalıntısı olarak, çok kıymetli eserler ile bezelidir. 1071 yılı Malazgirt zaferinden sonra, Türklerin Anadolu’ya geçişi, Uşak için de köklü değişiklikleri tetiklemiştir. Özellikle Osmanlı dönemi ve de milli mücadele dönemi kentin en önemli tarihi olaylarına sahne olmuştur. Bugün ise şehrin kalıntıları, tarihi yapıları ve de müzeleri, geçilen tüm dönemlerin etkilerini yansıtmaktadır. Bu sebeple siz de Uşak ziyaretiniz sırasında, hem çok önemli tarihi değerler ile karşılaşırsınız hem de doğal güzelliklerin etkisi altında kalırsınız. Diğer taraftan da el sanatları ile ünlü olan şehir, size güzel hatıralar sunuyor.

Ege bölgesi ile İç Anadolu bölgesi arasında bir geçiş niteliğine sahip olan kent, genel itibariyle dağlar ve de ovalar ile çevrilidir. Yüzde 5,5 oranında ovalar ile kaplıdır ve de en önemli ovaları olan Sivaslı Ovası ve Sirge Ovası ziyaretçilerin de akınına uğramaktadır. Kentin iklim özellikleri daha çok Akdeniz iklimi ile şekillendiği için yağışlar en çok kış aylarında görülmektedir. Bununla birlikte yağış miktarı ilçelere göre büyük farklılıklar gösterir. Banaz ilçesi en çok yağış alan ilçe iken, Eşme en az yağış alan ilçedir. Yaz ayları ise genel olarak Akdeniz ikliminin bir özelliği olarak kuran geçmektedir. Siz de seyahatlerinizi bahar ve yaz aylarında tercih ederek, daha rahat bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Uşak’ın Gezilecek Yerleri

Burma Camii

1572 ya da 1573 yıllarında inşa edildiği sanılan Burma Camii, Uşak şehrinin en kıymetli tarihi ve dini yapılarından biridir. Caminin mimarisinin en dikkat çeken özelliği, minaresidir. Yivli olarak inşa edilmiş ve tek şerefeli olan cami, 1922 yılında geçirdiği yangın sonrasında onarımdan geçirilmiştir. 1988 ile 2008 yılları arası cami için kapsamlı bir onarım dönemi olmuştur.

Aksaz Kaplıcası

Kaplıcaları ile ünlü olan Ulubey ilçesinde yer alan Aksaz Kaplıcaları, kentin en çok ziyaretçi alan dinlenme ve şifa noktasıdır. Deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte yer alan kaplıcanın suyu 39 derece sıcaklığa sahip olmakla birlikte, özellikle ağrı ve sancılara, felçlilere ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi ile biliniyor. Bu bölgede yer alan çeşitli konaklama seçeneklerini tercih ederek, şifalı bir tatil geçirebilirsiniz. Kısacası Uşak hem dinlenip şifa bulabileceğiniz hem de tarih ve sanat ile karşılaşabileceğiniz güzel ve küçük bir şehrimizdir.

Uşak Bedesteni

Bugün Sahaflar çarşısı olarak kullanılan Uşak Bedesteni, kentin mimarisi ile dikkat çeken tarihi yapılarından biridir. Bedestenin inşa tarihine dair net bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, 1901 yılında İtalyan bir mimar tarafından inşa edildiği sanılmaktadır. Dikdörtgen planlı olan yapı, iki ucundaki giriş kapıları ile kullanışlı hale getirilmiştir ve mimariye meraklı olanların ilgisini çekecektir. Ayrıca eski kitaplara ilgisi olanlar için bugün kentin en cazip noktasıdır.

İnay Kervansarayı

Bugün adeta bir harabeye dönüşmüş olan İnay Kervansarayı, Ulubey ilçesinde yer alır ve herhangi bir bakım ya da onarım görmediği için de tamamen ayakta kalmayı başaramamıştır. Yine yapım tarihi çok net olmayan yapı, 13. ya da 14. yüzyılda inşa edilmiş ve tam tarihi bilinmemektedir. Kentin kıymetli tarihi yapılarından biri olması sebebi ile görmenizi önerdiğimiz noktalardan biridir.

Blaundos Antik Kenti

Kentin en eski yerleşim alanlarından biri olarak bilinen Blaundos Antik Kenti, yine Ulubey ilçesinde yer alan kıymetli alanlardan biridir ve kent hakkında tarihsel bilgi isteyenlerin ilgisini çekecek bir noktadır. Helenistik dönem ile ilişkilendirilen antik kent, kent merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta yer alır. Roma döneminde daha da önemi artan bölge, bugün ise geçmiş hakkında önemli verileri sunmaktadır. Tiyatro, stadyum ve tapınak gibi çeşitli yapıların yanında kaya mezarları ile de ilgi çekici bir kent kalıntısı görünümündedir.

Evrenli Doğal Parkı

Uşak sakinlerinin mesire yeri olarak kullandığı Evrenli Doğal Parkı, Sivaslı ilçe merkezine sadece 1 km uzaklıktadır ve hem kent sakinlerinin hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Yeşil alanların güzelliği ile huzur ve enerji depolanacağınız Evrenli Doğal Parkı, kentin en dinlendirici noktalarından biridir. Çam ağaçları altında huzurlu bir gün için siz de burayı tercih edebilirsiniz.