Dil Seçiniz

İstanbul – Ordu Uçak Bileti

Türkiye’de havalimanı eksikliklerinin hızla tamamlanması, hava yolu ulaşımı anlamında büyük bir gelişme gözlenmesini sağlamış durumda. Bugün hemen hemen herkes istediği takdirde hava yolu ulaşımını kullanabiliyor. Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, hatta onları da geride bırakacak şekilde yol alan hava yolu sektörümüz, inşa edilen Ordu Giresun Havalimanı ’nda önemli bir farklılığı gözler önüne seriyor. Bir mühendislik harikası olan dünya genelinde benzeri az olan bu havalimanına ulaşmak için İstanbul – Ordu uçak bileti satın almanız yeterli. Kısa süre sonra bu havalimanına iniş yaparak, ister Ordu isterseniz de Giresun’a doğru hareket edebilirsiniz. İki kentin orta noktasında bulunan tesise ulaşmak Ordu uçak bileti ya da Giresun uçak bileti kadar kolaydır.

Ordu – Giresun Havalimanı

Hem ülkemiz genelinde hem de Avrupa genelinde, denize dolgu yolu ile inşa edilmiş tek havalimanı olması sebebi ile dikkatleri çeken, Ordu – Giresun Havalimanı, henüz içinde bulunduğumuz yıl içerisinde 22.05.2015 tarihinde açılmıştır. İki kente de yakın olması sebebi ile kentin ismi ile anılan tesis, kapsamı ile geniş ve başarılı bir hizmet sunuyor. Ordu şehrinin merkezine 16 km uzaklıkta yer alan havalimanı, Giresun ‘un merkezine de 28 km uzaklıktadır ve İstanbul uçak bileti alıp kentin güzelliklerini görmeye gittiğiniz gibi, bu kentlere de hızlı bir şekilde gelip, harika bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. İç hatlar terminali ile hizmet veren tesis, sadece sivil nitelikli olmakla birlikte, hac dönemine özel olarak geçici hava hudut kapısı ilan edilmektedir. Türk Hava Yolları ‘nın bu noktadan karşılıklı olarak İstanbul ve Ankara ‘ya düzenlediği seferler, kentlerin ulaşımı için büyük önem taşır. Diğer taraftan AnadoluJet ve Pegasus Hava Yolları gibi diğer başarılı hava yolu şirketleri de beklenmektedir.

Ordu – Giresun Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

En konforlu ve en uygun ulaşım şekli olan Havaş servisleri, Ordu Havalimanı ‘nda verdiği hizmet ile de sıkça tercih ediliyor. Havalimanı ile şehir merkezleri arasındaki bağlantıyı sağlayan servisler, uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre hareket etmektedir. Detaylı güzergâh bilgisi ile hareket saatlerini internet üzerinden öğrenebilir ve geç kalmadan araçları yakalayabilirsiniz. Zaman kaybetmenizin önüne geçecek olan bu seçenek, eşyalarınızı taşımak için de kolay bir imkândır.

Taksi

Havalimanının her iki kentin merkezine oldukça yakın oluşu, bu noktada taksiyi tercih etme ihtimalinizi artırıyor. Konforlu ve mümkün olan en hızlı şekilde yolculuk etmek için en iyi seçeneğiniz olan taksiler, havalimanında inişinizde hazır bekliyor olacaktır. Diğer taraftan, kentin herhangi bir noktasından da taksi bularak havalimanına kolayca gelebilirsiniz. Eşyalarınızı taşımakta zorlandığınız durumlar için de ideal bir seçenektir. Ayrıca taksi kullanımının genel olarak en pahalı ulaşım şekillerinden biri olarak değerlendirildiğini düşünecek olursak, birden fazla yolcunun söz konusu olması halinde çok da hesaplı bir hal alacaktır ve konforu ucuza satın almış olacaksınız.

Özel Araç

Ordu – Giresun Havalimanı ‘nın sahip olduğu otopark alanı, özel araç kullanımını da daha mümkün kılıyor. Kısa süreli bir seyahate çıkmanız söz konusuysa, buradaki havalimanına bırakabilirsiniz aracınızı. Diğer taraftan İstanbul’dan bu noktaya geliyorsanız, araç kiralama şirketlerini tercih ederek, buraya araç isteyebilir ve özel araç konforunu yaşayabilirsiniz. Bu durum tamamen zevk ve tercihlerinize kalıyor. Ancak özel araç konforu ile hızlı bir yolculuk gerçekleştirip, eşyalarınızı da zorlanmadan taşıyacağınız gerçeği malumdur.

Ordu ve Giresun Hakkında Genel Bilgiler

Ordu hakkında bilgi vererek başlamak gerekirse, Orta Karadeniz bölümünün en güzel bölgelerinden biri olan Ordu, M.Ö. 400’lü yıllara varan, hatta daha da eskilere uzanan bir tarihe sahiptir. Bu durum kente hem tarihi ve kültürel değerler anlamında yansımıştır hem toplumsal yapıyı etkilemiştir hem de bölgenin iklim özellikleri ile bütünleşen bu özellik, muhteşem bir kent ortaya çıkarmıştır. Gezip görülesi kentin çok sayıda turistik merkezi, havalimanının inşası ile birlikte çok daha yakınınıza gelmiş bulunuyor.

Diğer taraftan Giresun, fındık ve kiraz ile bütünleşmiş muhteşem bir Karadeniz kentidir. Gelenek ve göreneklerine bağlılığını büyük oranda sürdüren kent, kendine has harika bir yapıya sahiptir. Özellikle Mart ayının 14’ünde başlayan yeni yıl kutlaması ve 5 – 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdrellez gibi etkinlikler, kente renk katan olaylardır. Karadeniz’in yoğun yağışlı iklimi göz önünde bulundurulursa, iklim özellikleri sebebi ile de bahar ayında bu bölgeyi ziyaret etmek çok daha mantıklı olacaktır.

Ordu’nun Gezilecek Yerleri

Taşbaşı Kültür Merkezi

Tam da şehir merkezinde yer alan Taşbaşı Kültür Merkezi, yapım tarihi 1853 yılına dek uzanan muhteşem bir binada yer alır. Başlarda kilise olarak Rumlar tarafından inşa edilmiş olan yapı, bir dönem hapishane olarak da kullanıldığından, halk arasında mapushane olarak da bilinir.

Melet Nehri

Ordu’yu çevreleyen dağların küçük akarsularının birleşmesi ile oluşan Melet Nehri, kentin en güzel doğal güzelliklerini oluşturmaktadır. Üstelik kuzeye doğru aldığı yol üzerinde tarihi antik dönemlere varan kalıntılara da rastlanmaktadır. Dolayısıyla doğanın tarihle buluştuğu unutulmaz manzaralar için Melet Nehri yakınlarına gitmeniz ve doğa yürüyüşleri yapmanız önerilir.

Paşaoğlu Konağı

Yine kent merkezinde yer alan bir tarihi ve mimari değer olan Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından inşa ettirilmiş görkemli bir konaktır. Bugün hem konumu hem de sahip olduğu tarihi ve kültürel değer sebebi ile hem yerel halk hem de turistler tarafından en çok ziyaret edilen gezi noktasıdır. Ayrıca, bu gezi merkezlerinin dışında, Bolaman Kalesi, Turnasuyu Vadisi ve Ordu Müzesi gibi daha çok sayıda önemli nokta gezi programınıza dâhil edebileceğiniz niteliktedir.

Giresun’un Gezilecek Yerleri

Hacı Miktat Camisi

Kentin en eski camilerinden biri olan Hacı Miktat Camisi, 3 yazıta sahiptir. Bunlardan biri 1661 yılına ait Hacı Miktat Ağa’nın vakfıyken, bir tanesi de 1864 Hacı Çalık Kapudanın hayratı olduğunu beyan edenidir. Sonuncusu ise 1889 yılına tarihlenmiş olan Hacı İsmail Efendi yazıtıdır. Buradan da anlaşıldığı gibi, değeri oldukça eski tarihlerden günümüze ulaşması sebebi ile katlanmış olan bu yapı, mimari değerleri ile de görülmeye değerdir.

Gölyanı Yaylası

Doğası ile herkesi büyüleyen Karadeniz, her kenti ile bu özelliği taşır. Giresun da bu kentlerden biridir. Özellikle Gölyanı Yaylası, adeta yeryüzünde benzeri olmayan bir cenneti ayaklarınıza getiriyor. Yayla korunmuş tabiatı ile eşsiz manzaralara tanıklık etmenizi sağlıyor. Enerji depolamak ve huzur bulmak için tercih edebileceğiniz yayla, önemli gezi noktalarından biri olarak değerlendirilmektedir.

Tirebolu Kalesi

Kentin adeta simgesi haline gelmiş olan Tirebolu Kalesi, tahmini olarak M.Ö. 13. ya da 15. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Yüksek sarp kayalıklara inşa edilmiş olan kale son derece görkemli bir yapıdır ve turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Kalenin içerisinde yer alan Osmanlı dönemine ait mezarlar, bu yapıyı daha da dikkat çekici hale getirmektedir. Giresun’u keşfetmek isteyenlerin, programlarının dışında bırakamayacakları bu nokta, kolay ulaşımı ile sizi kendisine çekiyor. Bedrama Kalesi, Giresun adası ve Kale camisi gibi daha pek çok kıymetli noktayı ziyaret ederken, burayı kesinlikle atlamamalısınız.