Dil Seçiniz

İstanbul – Bingöl Uçak Bileti

İstanbul hem ülkemizin neredeyse tüm kentlerine hem de dünyanın yüzlerce farklı noktasında hava yolu seferleri ile doğrudan bağlanabilen bir kenttir. Bingöl bugüne dek çalışmaların yetersizliği, imkânların kısıtlılığı gibi pek çok sebeple hava yolu ulaşımının kolaylığından uzak kalmış ve İstanbul ile bağlantıda zorlanmışsa da, 2013 yılı ile birlikte İstanbul Bingöl ’e sadece 1 – 2 saatlik bir mesafe haline gelmiştir. Bugün İstanbul – Bingöl uçak bileti satın alan biri, kolayca konforlu bir yolculuk yaparak kente ulaşabiliyor. Üstelik Bingöl uçak bileti www.ucakbileti.com.tr ‘de sunulan avantajlar ile çok uygun fiyatlara alınabilir. Kısacası artık Bingöl ’ün güzelliklerini görmeyi ertelemek için bir bahaneniz kalmadı. Hem kültürü hem de insanları ile sıcacık olan kenti görmek için program yapmaya başlamalısınız.

Bingöl Havalimanı

İlk olarak 1995 yılında Bingöl Havalimanı için girişimler olmuş ve inşaata başlanmışsa da temel aşamasında kalınmıştır. 2001 yılı genelgesinin yayınlanması ile inşaatın yarım bırakılmasına karar verilmiştir. Çünkü mevcut olan pistin, yaklaşma ve tırmanma koridorunda bulunan doğal manialar projeyi zorlaştırmıştır. Konvansiyonel boyutta bir projelendirme mümkün olmamıştır. Bunun ardından inşa edilen ve ancak 2013 yılında hizmete sunulabilen Bingöl Havalimanı, kent için geç kalmış bir hizmettir. Diğer taraftan Bingöl şehir merkezi bu noktada sadece 9 km uzakta yer aldığı için yolculara büyük bir avantaj teşkil etmektedir. Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen tarifeli seferleri kullanarak kente kolayca ulaşabileceğiniz gibi şehrin farklı noktalarına da kolayca ulaşacaksınız. Üstelik ilerleyen dönemlerde Pegasus Hava Yolları gibi daha pek çok hava yolu şirketinin bu bölgeye sefer düzenlemesi beklenmektedir.

Bingöl Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Bingöl Belediyesi’nin düzenlediği otobüs seferleri, kent içi ulaşımın can alçı unsurlarıdır. Kent genelinde en yaygın ulaşım şekli olan otobüsler, havalimanı ulaşımında da etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca en çok tercih edilen havalimanı ulaşım aracı olduğunu da belirtelim. Havalimanı’ndan hareketle şehrin farklı noktalarına ulaşımınızı sağlayacak olan Belediye otobüsleri ile ucuz bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz ancak çok fazla eşya taşımanız mümkün olmayacaktır.

Taksi

Belediye otobüsünden daha konforlu bir ulaşım isterseniz taksileri tercih edebilirsiniz. Üstelik taksi kullanımında bekleyerek zaman kaybetmenize de gerek kalmaz. Doğrudan Bingöl’ün istediğiniz noktasına doğru harekete geçebilirsiniz. Belediye otobüsü ile yolculuk ederken çok fazla eşya taşımanız mümkün olmasa da taksi ile eşyalarınızı taşımak kolaylaşacaktır.

Özel Araç

Her zaman en kolay ulaşım şekli olan özel araçlarınızı otoparka sahip olan Bingöl’de de tercih edebilirsiniz. Özellikle Bingöl üzerinden kısa süreli olarak başka bir şehre gidiyorsanız, dönüşünüze kadar aracınızı otoparkta bekletebilirsiniz. Dolayısıyla inişinizde aracınız sizi bekliyor olacaktır. Diğer taraftan gelmeden önce kiraladığınız aracı havalimanına isteyerek de aynı imkâna sahip olabilirsiniz. Her iki şekilde de kendi kullanacağınız araç ile en konforlu ulaşım şekline sahip olmuş olacaksınız.

Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

Kent ismini Erzurum - Muş sınırında yer alan Bingöl Dağı ’ndan almaktadır ve 1944 yılına kadar Çapakçur adı ile anılmıştır. 1936 yılında il haline gelen bu kent, Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer almakta ve Tunceli ve Diyarbakır gibi komşu kentlere sahiptir. Çeşitli değerleri ile ünlenen kent, gelişimini sürdürmekte ve dikkat çeken özelliklerini daha da belirginleştirmeye ve daha çok insana ulaştırmaya çalışmaktadır. Kentin en önemli değerleri doğal özellikleridir. Bugün görenleri büyüleyen eşsiz yaylaları, kentin önemli özellikleri arasında sayılıyor. Hava yolu ulaşımının yanında kara yolu ve demir yolu ile ulaşımın mümkün olduğu bu güzel şehre, en konforlu ulaşım şekli, sürenin de kısa olması sebebi ile şüphesiz ki hava yolu ulaşımıdır.

“Peki, Bingöl’ü ne zaman ziyaret etmek gerek?” derseniz, kentin iklim özelliklerine göre kararınızı verebilirsiniz. Bingöl kuzeyden gelen nemli ve serin hava kütlelerinin etkisi, ayrıca yükselti faktörü ile birlikte yazları nispeten sıcak olsa da kışları soğuk hava şartları ile karşı karşıya kalmaktadır. Kentin yıllık ortalama sıcaklıklarının 12 derece olmasından da durum anlaşılabilir. Kış aylarında kentin güzelliği farklı olsa da, şüphesiz ki en doğru ziyaret zamanları yaz ayları olacaktır. Bahar aylarını da tercih edebilirsiniz ancak kışın soğu gezinize engel olabilir.

Bingöl’ün Gezilecek Yerleri

Yolaçtı Kayak Merkezi

Doğu kentlerimizin her biri, küçük ya da büyük kayak merkezine sahip olması ile sert iklimini kış aylarının turizm faktörü haline getirmektedir. Bingöl de sahip olduğu yükselti etkenini ve sert kış iklimini, Yolaçtı Kayak Merkezi ile kayak sporuna gönül verenler için sunmaktadır. Genellikle bahar ve yazları kenti keşfetmek için ideal olsa da, kış aylarında Bingöl’e gelerek, şehir merkezine sadece 25 km uzakta yer alan kayak merkezinin tadını çıkarabilirsiniz. Kent merkezinden özel araçlar ile ulaşımın mümkün olduğu tesis, sakin ve berrak atmosferi ile kış aylarında huzurlu bir tatil yapmanızı sağlayacak, bu sizin için güzel bir deneyim olacaktır.

Kiğı Kalesi

Kiğı Kalesi, kentin sahip olduğu birkaç kaleden biridir. Etrafındaki sarp kayalıklar ile birlikte sahip olduğu sağlam yapısı kalenin hale özelliklerini koruduğunu gösteriyor. Peri Suyu ‘na bakan kale, görülmeye değer bir yapı olmakla birlikte, tarihine dair net veriler sunmamaktadır. Bazı kaynaklarda tarihte Acemler ‘in akınına uğradığı ve burada yaşayan halkın katledildiği gibi verilere rastlanmaktadır.

Zağ Mağarası

Murat Nehri kıyısında bulunan Sarp kayalıklar üzerindeki Zağ Mağarası, kentin sahip olduğu pek çok mağaradan sadece biridir. Aynı zamanda da en çok ziyaret edilen mağara olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak 200 – 300 metre kadar yukarıda, sarp kayalıklar içerisinde tarihte oyulmuş olan mağara, 3 katlı bir yapıya sahiptir ve bu özelliği ile ilgi çekicidir. Her katta 26 oda bulunmakla birlikte, katlar arasındaki geçişler yuvarlak bacalar ile sağlanmıştır. Odalar arası geçiş için ise katılar oyulmuştur. Gezmesi son derece ilginç bir deneyim olan Zağ mağarası, kentte görülmeye değer özel yerlerden biridir.

Kös Termal Turizm Merkezi

Kenti nsahip olduğu turistik değerlerden belki de en güzelidir Kös Termal Turizm Merkezi. Bingöl gezinizi bir dinlenme ve şifa bulma sebebi olarak görürseniz, burada eşsiz günler geçirebilirsiniz. Dinlenirken, şifa bulup, termalin sıcak sularında keyif yapabilirsiniz. Kent merkezine sadece 18 km uzaklıkta olması ise avantajlarınızdan biri olarak değerlendirilebilir. Romatizmanın yanında, kan dolaşımı, solunum yolları ve kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklar, ayrıca sinir ve kas yorgunluğu gibi sağlık problemleri, termal sularının fayda gösterdiği sorunlardır.

Kral Kızı Kalesi

Bingöl’ün Genç ilçesinde yer alan Kral Kızı Kalesi, çok özel bir konuma sahip. Diyarbakır Çayı ile Konsper Çayı’nın kavuştuğu noktada, yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş olan kale, rivayetlere göre Pers Kralı tarafından inşa ettirilmiştir. Pers Kralı Dano ’nun kızı için inşa ettirdiği kale hakkında daha net tarihi bilgiler ne yazık ki mevcut değil, ancak kalenin mimarisi ve hikâyesi oldukça ilgi çekiyor. Bulunduğu konum sebebi ile sahip olduğu manzara da yine ziyaret sebeplerinden biridir.