Dil Seçiniz

İstanbul – Batman Uçak Bileti

Mistik havası, kültürel değerleri, eşsiz tarihi ve büyüleyici doğası ile gezginlerin ve farklılık arayanların tercihi olan Batman, havalimanına sahip olması ile birlikte daha çok ziyaret edilen bir kent haline geldi. İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerden doğrudan ulaşılabiliyor olması ise büyük bir avantaj. İstanbul – Batman uçak bileti alıp, aktarma dahi yapmadan doğrudan şehre varış yapmak şüphesiz ki yolcular için ideal bir ulaşım şeklidir. Sadece 1 – 2 saat içerisinde konforlu bir şekilde iniş yapmak, zaman tasarrufu sağlar ve şehri gezmek için yolculuk gününüzü de değerlendirebilirsiniz. Batman uçak bileti ile ülkenin pek çok noktasından bu şekilde konforlu bir ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sebeple nasıl İstanbul uçak bileti atın alıp turistik gezi programı yapabiliyorsanız, bunu Batman için de yapabilirsiniz.

Batman Havalimanı

Aslında 1998 yılında inşa edilmiş ve hizmet vermeye başlamış olan Batman Havalimanı, 2010 yılına kadar valilik yönetiminde olmuş ancak 2010 yılı ile birlikte DHMİ kontrolüne geçmiştir. Bugün biraz da bu duruma bağlı olarak sivil ve askeri özelliklere sahip olan ulaşım tesisi, iç hatlarda aktif olarak kullanılıyor. Dış hatlarda ise tarifeli seferler olmadığından, geçici hava hudut kapısı ilan edilmiştir. Yani dönem dönem yurt dışı seferleri söz konusu olsa da düzenli bir şekilde yurt dışı noktalara ulaşım gerçekleştirilemiyor. Çeşitli ulaşım araçları ile Batman’ı merkezine ulaşabileceğiniz havalimanı, ortalama 7 km gibi kısa bir mesafede yer alıyor. Yani pek çok ulaşım şekli ile rahatlıkla ulaşım gerçekleştirmek mümkündür. Başka şehirlerden kente hangi şirketleri tercih ederek geleceğiniz konusunda ise Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Batman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Taksi hızlı ve konforlu bir seçenek olması sebebi ile en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri oluyor. Bu durumda aynı zamanda diğer seçenekler ile ulaşmanın mümkün olmadığı yerlere gidilecek olduğunda sağladığı avantaj söz konusudur. Yani Belediye otobüsü ile doğrudan ulaşamayıp, aktarma yapmak yerine taksi ile doğrudan gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ayıca maddi anlamda da çok daha uyguna gelmiş olabilir böylece.

Belediye Otobüsleri

Belediye tarafından havalimanı yolcuları için tahsis edilmiş olan otobüsler, seferlere uygun olarak hizmet vermektedir. Yani, uçakların iniş ve kalkış saatlerine uygun bir program ile hareket eden otobüsler, hem gelen hem de giden yolculara geç kalmalarına engel olacak bir hizmet sunar. Belediye otobüsü, cazip fiyatlar ile ulaşım sağladığı için ideal seçeneklerinizden biri olacaktır. Ayrıca çok fazla eşyanız yoksa sadece sırt çantası ile yolculuk edenlerdenseniz ya da küçük bir bavulunuz varsa sadece, otobüs sizin için çok rahat olacaktır.

Araç Kiralama

Havalimanına iniş yapmadan önce, hatta gezi programınızı yaparken iletişime geçeceğiniz Batman araç kiralama şirketleri ile bir anlaşmaya varabilir ve Batman geziniz için araç kiralayabilirsiniz. İstediğiniz kapasitedeki aracınız, sizin iniş saatinizde havalimanında hazır bulunabilir. Bu şüphesiz ki en konforlu seçenek olur. Ayrıca turistik bir gezi planlayan gruplar için de en cazip olanı budur. Yolcu sayısına uygun olarak hatta şoför tahsisi ile birlikte araç hazırlanabilir.

Batman Hakkında Genel Bilgiler

Batman Mezopotamya’nın en özel bölgelerinden biri olan Hasanketyf’e sahip olan, ayrıca bulunduğu konum itibariyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve onların bıraktığı izlere sahip olması ile bugün de önem taşır. Sümerler’in yerleşim alanı olarak bilinen bölgeyi de kapsamına alan kent, bu sebeple tarih boyunca önem taşıyan bir bölge üzerinde kurulmuş yeni bir şehirdir. Ayrıca tarihi değerlere ek olarak kentin sahip olduğu doğal güzellikler de dikkatleri çeker. Gezi programınızda mutlaka yer alacak olan tarihi mekânlar zaman zaman size bu eşsiz doğanın da örneklerini sunacaktır. Bu sebeple bu şehri keşfetmek için mümkün olduğunca fazla zaman ayırmanızda fayda var.

Batman’a gezi düzenlemeden önce iklim özellikleri ve hava koşullarını değerlendirmenizde fayda var. Çünkü Uzak Akdeniz iklimi etkisi altında olan Şehir Güneydoğu Bölgesi kapsamında yer alması sebebi ile kış aylarını sert ve soğuk geçirmektedir. Yaz aylarındaki ısı yüksekliğine karşın kış ayları soğuk olduğu için, bahar ve yaz ayları gezi için daha uygun olacaktır. Ayrıca yaz ayları için de bir uyarıda bulunmak gerek. Batman’da bazen yaz aylarında ani ve şiddetli yağışlar görülebilmektedir.

Batman’ın Gezilecek Yerleri

 Yol Geçen Hanı

Ünlü yol geçen hanı söylemi, aslında tam da bu handan çıkıp yayılmıştır. Yol Geçen Hanı ‘nın bu ismi almasının sebebi ise oldukça ilginçtir. Bir mağara içerisinde yer alan han, Hasankeyf Kalesi’nin altında yer alır ve gizli geçitler ile kaleye geçiş mümkündür. Bu sebeple de girenin çıkanın belli olmadığı bir yer olarak tanımlanmıştır tarih boyunca. Öyle ki bugün hanın bu isim ile anılmasının sebebi de bu özelliğidir. Mağaranın yani hanın kapısı ise Dicle Nehri’ne açılır ve her şeyi ile son derece ilgi çekici bir handır. Yerli ve yabancı çokça ziyaretçi ağırladığı da doğrudur.

Beksi Kalesi

Beksi Kalesi bugün maalesef ki oldukça harap durumdadır. Buna karşın Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan kale oldukça ilgi çekicidir. Tarih boyunca, bulunduğu konum sebebi ile başka hiçbir medeniyet tarafından ele geçirilememiş olması da kalenin ilgi çeken bir özelliğidir. Sason ilçesine ortalama 7 km uzaklıkta yer alan Beksi Kalesi gezinize dâhil etmek isteyeceğiniz bir nokta olabilir.

Memikan Köprüsü

Geçmişte stratejik önem taşımış olan bir bölgede yer alan gösterişli köprünü kim tarafından ya da ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Memikan Köprüsü turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca yine aynı dönemde inşa edilmiş olduğu sanılan Malabadi Köprüsü ile büyük benzerliği de gözlerden kaçmamaktadır.

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf bölgesinde yer alan birbirinden kıymetli tarihi değerlerden biri bölümünü oluşturan Hasankeyf Mağaraları, insanlığın çok geçmiş zamanlarda burayı yerleşim alanı olarak kullandığını gösteriyor. Bu da mağaraların merak uyandırmasının temel sebebidir. Bölge genelinde 4000 kadar mağara bulunsa da, bölgeye hâkim olan rehberler eşliğinde en ilgi çekici olanlarını görebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi unutmamalısınız.

El Rızk Camii

El Rızk Camii, Hasankeyf ‘in simgelerinden biridir. Aslında camiden ziyade minaresinin simge halinde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü tarihi camiden bugün geriye çok fazla bir şey kalmamıştır. Büyük oranda harabe olsa da ince işçilik ile süslü olan minaresi halen ayaktadır. Üstelik çok da gösterişli olması, bölgenin de simgesi olmasının temel sebebidir. Harabe haline gelmiş olsa da caminin kitabesi mevcuttur ve 1409 yılında inşa edilmiş olduğu bilinmektedir.

Hasankeyf Ören Yeri

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen Hasankeyf Ören yeri, büyük bir tarih kompleksidir. Hem insan eli ile yaratılmış hem de doğal yollar ile şekillenmiş muhteşem bir tarih bölgesi olan Hasankeyf, dünya genelinde oldukça ünlüdür ve şehre gelen tüm turistler için hedef noktasıdır. Her köşesinde farklı bir dönemin izine rastlayacağınız için buradaki gezinizi mümkün olduğunca uzun tutmalısınız.