Dil Seçiniz

İstanbul – Amasya Uçak Bileti

İstanbul üzerinden, topraklarımız üzerinde yer alan en kıymetli kentlerden biri olan Amasya ’ya gitmek için neyi bekliyorsunuz? Kentin sahip olduğu havalimanı ile ulaşımı son derece kolay olan bu güzel topraklar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisi ile sarılı iken siz de mutlaka kenti daha yakından tanımalısınız. İstanbul – Amasya uçak bileti satın almanız, bunun için son derece basit ve de hızlı bir yoldur. Sadece 1 saat sürecek olan uçak yolculuğu sizi kente kavuştururken, konfor da sunmaktadır. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi hava yolu şirketlerinin sunduğu ulaşım hizmeti, tercihinize göre hemen her gün düzenlenen tarifeli seferler ile ayağınıza geliyor.

Amasya Merzifon Havalimanı

Merzifon ‘a 6 km mesafede yer alırken, Amasya merkeze 45 km uzaklıkta bulunan Amasya Merzifon Havalimanı, Çorum ’a da 63 km uzaklığı ile gayet uygun mesafede yer alır. Önceleri askeri hava trafiğine sahip olan tesis, 2008 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’ın katıldığı bir tören ile sivil hava trafiğine de açılmış ve tarifeli seferler bölge halkına sunuldu. Bugün sadece iç hatlarda hizmet veren tesis, hem askeri hem de sivil niteliklidir. Çeşitli ulaşım imkânlarının sunulması ile de çevre merkezlere ulaşımı kolayca sağlanmaktadır. Tek yapmanız gereken Amasya uçak bileti satın alarak, yola koyulmak ve konforlu bir uçuş ile kentin güzelliklerine adım atmak.

Amasya Merzifon Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Hava yolu şirketi servisleri

Kente ulaşım sağlayan THY ve Pegasus Hava Yolları, yolcularına özel servisleri ile ulaşım hizmetini desteklemekte ve çevre merkezlere hızla varış sağlamaktadır. 3 farklı rotada hizmet veren servisler, Çorum – Merzifon Havalimanı, Amasya – Merzifon Havalimanı ve Tokat Erbaa – Merzifon Havalimanı şeklinde karşılıklı olarak düzenlediği seferler ile yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Uçuş saatlerine uygun olarak tesis edilen servislerin bir kısmı ücretli olabilirken bir kısmı da ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Hava yolu şirketi ile görüşerek, detaylı bilgi almanız mümkündür.

Taksi

Havalimanında bulunan taksilerden faydalanarak, konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeden yola çıkabilir ve eşyalarınızı da rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Gideceğiniz yöne göre daha masraflı olabilecek olan bu seçenek, yolcu sayısının fazlalığı durumunda çok daha cazip olmakta, aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte Amasya’ya gitmeniz durumunda tercih edebileceğiniz bir seçenek olarak görülmektedir.

Araç Kiralama

Havalimanına inişinizde kolayca ulaşabileceğiniz araç kiralama noktası, size sunacağı çeşitli araçlar ile şoförlü ya da şoförsüz seçenekler sunmaktadır. Üstelik grup şeklinde yolculuk ediyorsanız, kişi sayısına uygun olarak araç kiralamanız da mümkündür. Tamamen isteklerinize uygun olarak gelmeden ya da geldiğinizde araç kiralama şirketleri ile iletişime geçebilir ve ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Amasya Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde yer alan Amasya, Samsun ve Çorum gibi kentlere de komşu konumundadır. Şehzadelerin eğitim gördüğü, özel Osmanlı kentlerinden olmasının yanında, tarihin çok eski dönemlerinde sahip olduğu nitelik de kenti özel kılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinden biri olan Amasya Genelgesine ismini veren bu şehir, daha pek çok özelliği ile kendini göstermekte ve yerli ve yabancı ziyaretçileri kendine çekmektedir. Tarihteki ilk adı ise Amaseia olarak bilinmektedir. Yani günümüze isim anlamında çok büyük bir değişiklik yaşamadan gelmiş, tarihi yerleşim alanlarından biridir. Kentin en önemli noktalarından olan Merzifon ise özel gezilmesi gereken bir bölgedir.

Amasya’nın iklimi ve coğrafyasına değinmek gerekirse konumu itibariyle iki bölgenin coğrafi ve iklim özelliklerini göstermektedir. İklim özellikleri, yazları sıcak kışları ise mutedil olmakla birlikte yüksek bölgelerde soğuk geçmektedir. Sıcaklık değerleri yıl bazında bakacak olursak genel itibariyle -10 ile +38 arasında değişiklik gösterir. Kar ve yağmur kışlarında görülen hava olayları olmakla birlikte çok seyrektir. Yüzde 16 oranında ormanlar ile kaplı olan kent, bu açıdan Karadeniz etkisini çok fazla görememiş gibi görünüyor. Daha çok meralar ile kaplı topraklara sahiptir ve orman örtüsü de daha çok dağ yamaçlarında görülmektedir. Karaçam, Kayın ve Ardıç gibi türleri de bu yamaçlarda görmek mümkündür.

Amasya’nın Gezilecek Yerleri

Küçük Ağa Külliyesi

Cami, medrese, sıbyan mektebi ve harize gibi bölümlerden oluşan Küçük Ağa Külliyesi, tarihten bugüne kent için önemli noktalardan olmuştur. Tipik Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş olan külliye, Danişmentli Melik Gazi tarafından yaptırılmış bir değerdir ve kentte görmeniz gereken önemli noktalardan biridir. Konum itibariyle de ziyarete uygun olması, külliyeyi olmazsa olmaz haline getirmektedir.

Sultan II. Bazyezid Külliyesi

Adından da belli olacağı üzere Sultan II. Bayezid adına inşa ettirilmiş olan bu külliye, cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme gibi bölümlerden oluşur ve 15. yüzyılda 1485 ile 1486 yılları arasında inşa edilmiştir. Kubbeleri, minaresi ve daha pek çok ince işçiliği ve mimarisi ile gözleri kamaştıran külliye, mimariye, tarihe ve Osmanlı’ya ilgi duyanlar için mükemmel bir ziyaret noktasıdır. Ayrıca minarelerin hizasında yer alan yaşlı çınarın da külliye ile aynı yaşa sahip olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple çınarın da ilgi çekici olduğunu söylemek mümkündür.

Amasya Müzesi

Yaklaşık olarak 24.000 kadar eseri ziyaretçilerine sunan Amasya Müzesi, daha önce başak bir noktada olmakla birlikte 1980 yılı itibariyle bugünkü yerine taşınmıştır. Zengin değerleri ile kentin en kıymetli müzesidir ve de Amasya Müzesi, tarihi çok eski dönemlere ulaşan bu güzel kentin en önemli ziyaret noktasıdır.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedikır Barajı’na yakın bir konuma sahip olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, belki de kentin en önemli doğal güzelliğidir. 817 hektarlık alanın, sahip olduğu kuş çeşitliliği, 1989 yılı itibariyle bölgenin SİT alanı olarak ilan edilmesi ile ziyarete açılmıştır. Kuş dışında daha pek çok hayvan türünün sizi beklediği bu nokta, Suluova ilçesinde yer alır ve size huzuru sunmaktadır. Kolay ulaşılabilir bir nokta olması sebebi ile de mutlaka uğramanız gereken bir yer olduğunu söylememiz mümkün.

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları bugün Amasya’nın en önemli tarihi değerleri arasında kabul edilmekte ve hemen hemen her turistin kendini ziyaret etmekten alıkoyamadığı bir nokta olarak ifade edilmektedir. Bugün bu bölgede 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte, mezarların arkasında şaşırtıcı geçitlerin yer aldığı da elde olan veriler arasındadır. Tarihin çok eski zamanlarını yansıtan bir değer olması da önemli bir ziyaret noktası olarak görülmesinin sebeplerindendir.

Aynalı Mağara

Aynalı Mağara aslında Kral Kaya Mezarları kapsamında yer alan ancak en iyi işlenmiş ve en iyi görselliğe sahip olanıdır. Mağaranın parlaklığı ve efsanesi, ziyaret edenleri adeta bir büyünün etkisine sokmakta ve hafızalarında önemli yer tutmaktadır. Amasya’yı gelip görenlerin en çok etkilendiği noktalardan biri olarak ifade edilmesi de tam bu sebepledir. Aynalı Mağara’nın efsanesini, gelip burayı görürken dinlemeniz ise daha etkili olacağından biz değinmiyoruz. Ne de olsa yerinde dinlemek daha farklı duygulara sebep olacaktır. Siz de çok zaman kaybetmeden Amasya uçak bileti alarak kentin güzelliklerine yol alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti alıp dünyanın en özel kentlerinden olan İstanbul’u ziyaret etmek kadar basittir bu.