Dil Seçiniz

Ankara – Şırnak Uçak Bileti

Ankara’nın ulaşım faaliyetleri, ülkemizin dört bir yanı için geçerlidir. Çünkü Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan neredeyse tüm kentlerimize hava yolu ile ulaşım mümkündür. Şırnak ise merkezi kentlere olan uzaklığı ile hava yolu ulaşımına en çok ihtiyaç duyan şehirlerimizden biridir. Ankara – Şırnak uçak bileti, bugün Şırnak’a ulaşmanın en kolay yolu! Ayrıca www.ucakbileti.com.tr üzerinden hem Ankara uçak bileti hem de Şırnak uçak bileti satın almak çok keyifli. Çünkü uygun fiyatlara ek olarak, kolayca oturduğunuz yerden bilet alabileceksiniz. Keyifli ve konforlu bir gezi, sorunsuz ulaşım ve yol yorgunluğu hissetmemek için doğru adrestesiniz. Üstelik Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

Cizre – İdil Karayolu üzerinde yer alan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, 2010 yılında tamamlanmış ve 2013 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Sadece iç hatlar uçuşları gerçekleştiren havalimanı, sivil özelliklidir. Şehrin merkezi noktalarına ortalama 9 km uzaklıkta yer alması, bölge için büyük bir avantaj teşkil etmektedir. Kısa sürede ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için çeşitli toplu taşıma araçları hizmetinizde olacaktır. Taksi de iyi bir seçenek olabilir. Çünkü zaman kaybı yaşamadan yola koyulabileceksiniz ve konforla varış noktanıza ulaşacaksınız. Hele de grup olarak yolculuk ediyorsanız, sizin için en hesaplı ulaşım şekli dahi olabilir bu.

Şırnak Hakkında Genel Bilgiler

Katip Çelebi’nin 17. Yüzyılda kaleme aldığı Seyahatname adlı eserine dayanarak söyleyebiliriz ki Şırnak, Nuh Tufanı öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Zaten bugün şehrin belli noktalarında Nuh’un gemisine ait kalıntıların var olduğu da iddia edilmektedir. Turistik anlamda kentin sahip olduğu değerlere karşın, siyasal sebepler ile şehri gezip tanımak çok da kolay olmuyor. Ancak Şırnak, sanıldığından daha kıymetli değerlere sahiptir ve ulaşım imkânları ile birlikte son derece cazip bir rota haline gelmelidir. Şırnak, bulunduğu konum ve de yükseltisi ile iklim şartları sert olan bir şehirdir. Karasal iklim sebebi ile şehirde kışlar son derece düşük sıcaklıklar ile seyreder. Buna bağlı olarak en konforlu ve sorunsuz ulaşım bahar ve yaz aylarında gerçekleştirilebilmektedir.

Şırnak’ın Gezilecek Yerleri

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Bu tarihi ören yeri, tarihi nitelemesini M.Ö. 4000’li yıllara dayanmasından alıyor. Cizre’de yer alan tarihi Finik Ören Yeri kapsamında oldukça eskiye uzanan bir de kale yer alıyor. Bu bölgede, çokça mağaralara oyulan evler, kadın ve erkek kabartmaları görülebilmektedir. Tarihi niteliği yüksek olan bölge, kültürel anlamda da önemlidir ve daha fazla ziyaret edilebilir olmalıdır.

Bazebde Ören Yeri

Şırnak büyük oranda geçmişin günümüze yansıması olan ören yerleri ile ünlüdür. Bazebde Ören Yeri de görülmeye değer, halen tarihi niteliğini saklayan bir bölgedir. Dicle Nehri kıyısında yer alan bu bölge, ilk çağdan günümüze ulaşmıştır. Burada, ören yer kapsamında yer alan taş köprü ise en çok ilgi uyandıran değer olarak nitelenebilir.

Cizre Ulu Camii

Anadolu’nun pek çok kentinde Ulu Camii’ler yer alır. Şırnak da, Cizre Ulu Camii ile ünlüdür. Hz. Ömer döneminde bir kiliseden dönüştürülmüş olan cami, bu özelliği ile de dikkat çekiyor. Caminin ejderli kapı tokmağı, kıymetli bir detay olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Şehrin en kıymetli ibadet mekânı olan Ulu Camii’nin ünlü kapı tokmağı maalesef ki kentte sergilenmiyor. Ancak İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir ve burada görebilirsiniz. Şırnak’a her ne sebeple gelmiş olursanız olun, bu camii ziyaret etmeniz gereken bir noktadır.