Dil Seçiniz

Ankara – Hakkâri Uçak Bileti

Ankara Esenboğa Havalimanı, ülkemizin trafiği en yoğun olan hava ulaşım merkezi olarak, yurt dışında olduğu gibi yurt içinde de oldukça etkin. Özellikle son yıllarda gördüğümüz yoğun havacılık faaliyetler, bu anlamda büyük gelişmeler göstermiş ve pek çok kentimiz havalimanına sahip olmuş durumda. Bu sebeple de Ankara’dan doğrudan ya da aktarmalı olarak pek çok kentimize hızlıca ulaşabiliyoruz. Ankara – Hakkâri uçak bileti almak da tam anlamı ile bu hizmete ulaşmayı sağlıyor. Tek yapmanız gereken www.ucakbileti.com.tr adresini ziyaret ederek Ankara uçak bileti ya da Hakkâri uçak bileti fiyatlarının en düşük hali ile karşılaşmak ve tasarruflu yolculuklara hazırlanmak. Hiç yorulmadan, yoğun çaba sarf etmeden uçak biletinizi alıp yola çıkabilirsiniz.

Hakkâri Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

Henüz 2015 yılında faaliyet göstermeye başlamış olan havalimanı, bölgenin siyasi anlamdaki zorluklarına karşı, bölge halkı için büyük bir kolaylıktır. Konforlu bir şekilde, merkezi kentlere ulaşım sağlayan hava yolu seferleri, Hakkâri Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı ‘nın inşa edilmesi ile birlikte, şehir için büyük bir değer haline gelmiştir. Bugün sadece sivil özelliği bulunan tesis, sadece iç hatlarda hizmet veriyor. Hem yeni olması hem de bölgenin şartları gereği, henüz sefer sayısı ve rotaları ile kısıtlı olan havalimanı, belli dönemlerde uçuşa kapatılabiliyor. Bu sebeple kontrol ederek seyahatinizi planlamalısınız. Bölgeye ulaşım için ise Türk Hava Yolları ‘nı tercih edebilirsiniz.

Hakkâri Hakkında Genel Bilgiler

Irak, Şırnak, Van ve İran ile sınır komşusu olan Hakkâri, tarihte etkili olan ve tarih kitaplarında çokça yer edinen medeniyetlerin bir parçası olmuştur zaman zaman. Hurriler ve Urartular bu anlamda ilk akla gelen isimler olsa da, Pers İmparatorluğu, Selçuklular ve de Osmanlılar bölgenin tarihinde en etkili olan medeniyetlerdir. Bölgenin doğal ve tarihi güzellikleri, yaşanan siyasal sıkıntılar sebebi ile çok da turistik gezilere açık olmasa da Hakkâri görmeye değer bir kenttir. Bölgenin iklimine bakacak olursak, oldukça sert olduğunu anlamaktayız. Sert kara ikliminin egemen olduğu bu topraklarda, kışlar çok sert olduğu gibi uzun da sürmektedir. Neredeyse 7 ay boyunca şehir karlar altında kaldığından, turistik gezi mümkün olduğunda yaz ayları tercih edilmelidir.

Hakkâri’nin Gezilecek Yerleri

Melik Muhammed Esat Medresesi

Hakkâri bölgesinin eski beylerinden biri olan Melik Muhammed Esat, söz konusu olan medreseyi yaptırmıştır ve o dönemlerde bölgenin en görkemli yapılarından biri olarak anılmıştır. Melik Muhammed Esat Medresesi, 1910 yılına kadar medrese işlevini sürdürse de bu dönemden sonra medreselerin kapanması ile birlikte yapı işlevini yitirmiştir. Bugüne ise gösterişli yapı harabeleri ulaşmıştır ancak.

Taşköprü

Şemdinli Deresi üzerinde yer alan bu tarihi Taşköprü, Bağlar Köyü’ne ortalama 1,5 – 2 km kadar uzakta yer alır ve de Osmanlı döneminde inşa edilmiş bölgenin en güzel eserlerinden biridir. Köprünün muntazam yapısı, mükemmel işçiliği gözler önüne sererken, halen kullanılıyor olması da yapının sağlamlığının bir göstergesidir.

Mağara Devri Kaya Resimleri

Mağara Devri Kaya Resimleri, kentin adeta en kıymetli eserleridir. Özellikle bu topraklar üzerinde yoğunlukla bulunuyor olmaları, önemini daha da artırıyor. Kentin farklı noktalarında görme imkânı bulabileceğiniz bu kaya resimleri, kent genelinde 1000’i aşan bir sayıya ulaşmıştır. İlk olarak 1938 yılında Gevaruk Vadisi’nde rastlanılan bu kalıntıların ortalama 5000 yıllık oluşu ise asıl kıymetinin bir kanıtıdır. Üstelik her bir resim sizde soru işaretleri uyandıracaktır. Oldukça merak uyandırıcı olan bu kalıntılar, kentin en önemli değerleri olarak ifade ediliyor.