Dil Seçiniz

Ankara – Bingöl Uçak Bileti

Ankara – Bingöl uçak bileti, tarihi bir ulaşım imkânı olarak değerlendiriliyor bugün. Çünkü yakın bir tarihte açılmış olan havalimanı, son derece büyük bir yeniliktir. Kentin çevre merkezlere, ülkemizin en önemli noktalarına ulaşımı artık havalimanı sayesinde sadece saatler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Ankara uçak bileti ya da Bingöl uçak bileti satın almak için ise size büyük fırsatlar sunan www.ucakbileti.com.tr adresini tercih edebilirsiniz. Böylece Ankara ile Bingöl arasında, son derece kısa sürede ulaşım sağlayabileceksiniz. İster turistik gezileriniz için ister iş seyahatleriniz için büyük bir avantaj olduğundan, önemi büyüktür. Kent sakinleri de bu anlamda tesise yoğun ilgi gösteriyor ve sıkça tercih ediyor.

Bingöl Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

Kent ulaşımının önemli bir aracı olan Bingöl Havalimanı, şehir merkezine sadece 20 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanının inşasına aslında 1995 yılında başlanmış olsa da 2001 yılında henüz alt temel seviyesindeyken inşaat durmuştur. Sonuç olarak ise ancak 2013 yılında Bingöl Havalimanı adı ile hizmete girmiştir. Sivil özellikleri bulunan havalimanı henüz sadece iç hatlar uçuşlarına açıktır. Ancak ilerleyen dönemlerde ilginin de artışı ile birlikte, dış hatlar uçuşları da hedefleniyor. Türk Hava Yolları ve AnadoluJet bugün hem İstanbul hem de Ankara’dan kolay ve konforlu bir ulaşım tesis ediyor kente. Her ikisi de sizin için bir seçenek olabilir. Diğer taraftan kent genelinden havalimanına ulaşımda toplu taşıma araçları ile birlikte taksileri tercih edebilirsiniz ya da araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

Bingöl’ün ismi Varto ilçesinde bulunan Bingöl Dağı’ndan gelmektedir. Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan şehir, Anadolu’nun kıymetli kentlerinden biri olması sebebi ile sık sık Anadolu turlarına dâhil edilen bir nokta. Muş, Erzurum ve Tunceli gibi kentler ile komşu olması da bu durumda etkili olmaktadır. Bingöl hem tarihi değerleri ile dikkatleri üzerine çekiyor hem de doğasının yarattığı güzellikler ile gezilmeye değer bir kent haline geliyor. Kentin ikliminden bahsetmek gerekirse, genel olarak yazları sıcak ve kışları soğuk geçiyor. Nemli ve serin hava kütlelerine açık olan bölge, yükselti ile birlikte bu özelliklere sahip olmaktadır. Bu sebeple de bahar ve yaz mevsimleri, sizin için ideal ziyaret dönemleri olabilir.

Bingöl’ün Gezilecek Yerleri

Yolaçtı Kayak Merkezi

Yükseltisi ile ünlü olan Anadolu kentlerinin bir kısmı, kayak için uygunluğu ile dikkatleri çekiyor. Hatta dünya genelinde üne kavuşuyor. Bingöl Yolaçtı Kayak Merkezi de bunlardan biridir. Kent merkezine ortalama 25 km uzaklıkta olması ise merkezin cazip özelliklerinden biridir. Bunun yanında şehre yakın merkezlerden kara ulaşımı ile tesise ulaşım mümkündür.

Zağ Mağarası

Murat Nehri kıyısında, sarp kayalıklarda yer alan Zağ Mağarası, ortalama 200 – 300 metre yükseklikte bulunuyor. Üç kat olarak oyulan ve geçmişte yerleşim alanı olarak kullanılmış olan mağaranın her katında 26 oda mevcuttur. Bingöl’ün geçmişine dair bir iz olarak kabul edilebilen Zağ Mağarası, görülmeye değer duraklardan biri olarak kentte sizi bekliyor.

 Kral Kızı Kalesi

Kral Kızı Kalesi, muhteşem konumu ile göz kamaştırıyor. Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın karşılaşma noktasında, oldukça yüksek bir konumda bulunan kale, son derece ihtişamlı görünmekte. Kale adını versek de Kral Kızı Kalesi, bugün bir harabe niteliğine sahip. Buna rağmen geçmişin izlerini taşıyor ve sizi geçmişe dair düşünmeye itiyor. Kalenin tarihine dair bilinenler ise Pers Kralı Dano’nun kızı için yaptırmış olduğu bilgisidir. Bunun dışında pek de bir bilgi mevcut değil.