Dil Seçiniz

Tire'nin Gezilecek Yerleri

Tire, Osmanlı devrinin önemli yerleşim yeridir. Tire'yi keşfetmek için en uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Tire’nin Gezilecek Yerleri

  Tire, Aydınoğulları Beyliği’nin başkentliğini yapmıştır ve Osmanlı devrinin önemli yerleşim yeridir. Çok sayıda gezi noktası sahibi olan Tire’de, doğal alanların yanında pek çok İslam eseri de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Geleneksel pazarı ile çevre illerden ve turistlerden de ilgi görmektedir. Tire, İzmir uçak bileti alarak kısa sürede ulaşabileceğiniz kentin, doğal yapısı bozulmamış ilçelerinden biridir.

  1. Lütfü Paşa Camii

  Bölgenin en önemli camisi olarak anılan Lütfü Paşa Camii, 16. Yüzyılın başlarında, Yavuz Sultan Selim’in damadı olan Lütfü Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mimarisi ile beğeni toplayan yapı, aynı zamanda bölgenin en önemli İslami eseridir de.

  2. Yahşi Bey Camii

  İlçenin en önemli ikinci camisi, Yahşi Bey Camisidir. Eserin, II. Murat’ın kumandanlarından biri olan Halil Yahşi Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ayrıca bilinen yapım tarihi 1441 yılıdır. Zaviye özelliğine sahip olan yapı, bir dönem müze olarak da kullanılmıştır. İzmir geziniz sırasında yolunu bu bölgeye düşerse, ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir noktadır.

  3. İbni Melek Türbesi

  Türbe içerisinde 4 tane yatır bulunmaktadır. Bunlar, ünlü tefsirci İbni Melek, Mevlana Hüsamettin, İbni Melek oğlu Mehmet Efendi ve Evliya Ali Efendi’dir. Üstü açık olan türbe, demir parmaklıklar ile çevrili ve iki kemerli bir yapı şeklindedir. İzmir uçak bileti alarak, kısa sürede ulaşacağınız kentte, böylesine maneviyatı yüksek noktaları ziyaret etmek size iyi gelecektir.

  4. Yavukluoğlu Medresesi

  Yavukluoğlu Medresesi, önemli bir yapıdır. Çünkü cami, imaret ve rasathaneden oluşan, geniş kapsamlı bir külliye içerisinde yer almaktadır. Medrese, cami ile aynı avluyu kullanmaktadır ve medrese ile birlikte külliyenin tamamı ilgi çekicidir. Osmanlı yapılarına karşı bir ilginiz varsa, uygun fiyatlı İzmir uçak bileti yakaladığınız gibi soluğu burada almalısınız.

  5. Necip Paşa Kütüphanesi

  Osmanlı eseri olan kütüphane binası, başlı başına bir görülmesi gereken eser iken, geniş kapsamlı arşivi ile de dikkat çekmektedir. Kütüphane kapsamında 2283 adet Osmanlı dönemi eseri bulunmaktadır. Bunların ise 1147 tanesi el yazma eserdir. Bu sebeple, son derece kıymetli eserlere ev sahipliği yapan bir kütüphanedir.

  6. Gülcüoğlu Konakları

  Gülcüoğlu Konakları, aslında butik otel olarak kullanılsalar da, mimari açıdan önem taşıyan yapılardır. Taş yığma tekniği ile yapılmış olan binalar, bir yangın sebebi ile ciddi hasar aldıktan sonra 1927 yılında yenilenmiştir. Görsel olarak mükemmel olan yapılar, mimari nitelikleri açısından da ilgi çekicidir.

  7. Akçaşehir Şelalesi

  İlçenin en çok ilgi gören doğal alanıdır Akçaşehir Şelalesi. Doğa ile iç içe, keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi şelale çevresinde geleneksel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz mekânlarda da soluklanabilirsiniz.

  8. Tire Pazarı

  İlçede her Salı günü kurulan pazar, basit nitelikli bir pazar değildir. İlçenin büyük bölümüne yayılan Tire Pazarı, Türkiye’nin en büyük pazarlarından biri olarak anılmaktadır. Bununla birlikte, turistler için son derece ilgi çekicidir. Burada organik tarım ürünlerine, hatta en iyilerine rastlayabileceğiniz gibi, ilçenin önemli el sanatı ürünlerine de sahip olabilirsiniz.

  Tire’ye Nasıl Ulaşılır?

  Ülkemizin en büyük kentlerinden biri olan İzmir’e ulaşım son derece kolaydır. Havayolu imkânları sayesinde Türkiye’nin her yerinden hızlıca ulaşılabilmektedir. İzmir uçak bileti alarak İstanbul üzerinden sadece 1 saatlik bir uçuş ile kente ulaşabilirsiniz. Tire’ye ulaşım ise kentin havalimanından karayolu ile sağlanmaktadır. İki nokta arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 79 km’dir ve bu mesafe karayolu ulaşımı ile yaklaşık olarak 1 saatte kat edilebilmektedir. İzmir’e gitmeden önce en uygun fiyatlı İzmir uçak bileti için www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder