Dil Seçiniz

Menemen'in Gezilecek Yerleri

Menemen, bir yerleşim yeri olarak tarihi M.Ö. 1000’li yıllara uzanan bir ilçedir. İzmir uçak bileti almak için ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret edebilirsiniz. 

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Menemen’in Gezilecek Yerleri

  Menemen, bir yerleşim yeri olarak tarihi M.Ö. 1000’li yıllara uzanan bir ilçedir. Güzel kent İzmir uçak bileti alarak hızlıca ulaşılabilir ve keyifli bir gezi yapabileceğiniz bir kenttir. Menemen ilçesine de zaman ayırarak hoş zaman geçirebilir ve harika bir tatil yapabilirsiniz. Menemen ilçesi şirin ve sıcak havası ile sizi etkileyecektir. Bu sebeple gezi programınızı yaparken, bu seçeneği de göz önünde bulundurmalısınız.

  1. Taşhan

  Menemen ilçesinin en önemli tarihi yapısı olarak nitelenen Taşhan, Türk – İslam mimarisinin önemli bir eseridir. Mimari nitelikleri ile beğeni toplamaktadır. Ne yazık ki Taşhan ’ın kitabesi bulunmamaktadır. Bu sebeple ne zaman ve kim tarafından inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte hanın inşasında çalışmış olan ve türbesi hanın hemen bitişinde yer alan Şıh Kamil, 1600’lü yıllarda yaşamıştır. Dolayısıyla, Taşhan’ın yapım tarihinin de bu yüzyıl içerisinde olduğu sanılmaktadır.  İzmir uçak bileti alarak, bu önemli Türk – İslam yapısını görebilirsiniz. Hızlı ulaşım sağlanabiliyor olması sebebiyle, çok fazla zaman ayırmanıza gerek olmayan bir ziyaret noktasıdır.

  2. Karagöl

  Karaöl, Yamanlar dağının, zirveye yakın bir noktasında yer almaktadır. İlçenin önemli bir doğal alanı olan göl ve çevresi, kafa dinlemek için idealdir. Ancak bununla birlikte oldukça virajlı bir yolu takip ederek ulaşılabildiği için, bu sıkıntı göze alınmalıdır. Göl çevresindeki piknik alanları, çeşmeler ve balık tutma imkânı zaman geçirmek için idealdir. Doğa ile iç içe olabileceğiniz bir nokta olan Karagöl’de piknik yapacağınız bir gün, kendinizi dinlenmiş hissetmenizi sağlamaktadır.

  3. Larissa Antik Kenti

  Bölgenin önemli antik bölgesi olan Larissa Antik Kenti, elde ki verilere göre M.Ö. 1200’lü yıllarda kurulmuş olmakla birlikte M.Ö. 800’lü yıllarda Yunanlıların egemenliği altına girmiştir. Kentin ismi kum kenti anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise şehir bölgesinin bir deniz girintisi iken Gediz nehri sayesinde dolmuş olmasıdır. Larissa Antik Kenti’ndeki kalıntılar ilginizi çekebilir ve burada eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Antik dönemlere ilgi duyuyorsanız, özellikle ziyaret etmenizi öneririz. Bunun için İzmir uçak bileti alıp bir hafta sonunuzu ayırmanız yeterli olacaktır.

  4. Görece Kalesi (Temnos)

  M.S. 17. Yüzyıla kadar adından söz edilen yapının ne zaman inşa edildiği bilinmemekle birlikte, bugün kalıntıları görülebilmektedir. Hasanlar ve Görece köyleri arasındaki bölgede yer alan kalede hiçbir araştırma çalışması yapılmamıştır. Bu sebeple dokunulmamış bir tarihi ziyaret edeceksiniz. Böyle bir fırsat için İzmir uçak bileti alarak, konforlu ve hızlı bir yolculuk yaparak kente ulaşmanız gerekmektedir. Sonrası ise keyifli tarihi geziler ile geçecek zaman anlamına gelmektedir.

  5. Leukey Kalıntıları

  Maltepe köyü yakınlarında bulunan kalıntıların, Pers Kralı Keyhaenus ‘a isyan eden General Tahas tarafından kurulmuş olan Leukey kentine ait olduğu sanılmaktadır. Resmi kazı çalışmaları halen devam ettiğinden daha fazla bilgiye sahip olunamamıştır ancak burayı ziyaret ederek, çalışmaları bizzat yerinde görebilirsiniz. Antik tarihe ilginiz ve merakınız varsa görmenizi önermekteyiz.

  Menemen’e Nasıl Gidilir?

  Seyahatlerin en önemli aşaması olan ulaşım, erken uçak bileti alarak sorunsuz bir şekilde halledilebilmektedir. İzmir uçak bileti alırken de erken davranmaya çalışırsanız, avantajlı bir gezi yapabilirsiniz. İstanbul üzerinden İzmir’e 1 saat gibi bir sürede ulaşabileceğiniz İzmir uçak bileti, harika bir ulaşım imkânı sunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştıktan sonra ise Menemen ilçesine karayolu ile varabilirsiniz. İki merkez arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 58 kilometredir. Havalimanından Menemen ilçesine karayolu ile sadece 50 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı İzmir uçak bileti almak için ise www.ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder