Dil Seçiniz

Korkuteli İlçesinin Gezilecek Yerleri

Güzel kent Antalya’nın görülmesi gereken önemli kısımlar Korkuteli ilçesinde yer alır. En uygun fiyatlı Antalya uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Korkuteli İlçesinin Gezilecek Yerleri

  Güzel kent Antalya’nın, görülmesi gereken sayısız noktasından önemli bir kısmı Korkuteli ilçesinde yer alır. Güllük Dağı Milli Parkı, başlı başına gözde bir seyahat noktasıdır. Kente gelenlerin çoğu bu park alanına uğramadan şehirden ayrılmaz. Sizde böylesine güzel bir doğayı görmelisiniz. Bunun dışında tarihi ve doğal yapılar dikkat çeker Korkuteli ilçesinde. Seyahate çıkmadan önce gezilecek yerler listenize bu ilçeyi de eklemelisiniz.

  Antalya uçak bileti alıp, bir de küçük valiz hazırlamak yeterli olacaktır seyahatiniz için. Çünkü İstanbul üzerinden uçakla yapacağınız Antalya yolculuğu sadece 1 saat sürmektedir. Ardından ise karayolu seçeneklerini değerlendirerek, şehrin istediğiniz noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Ülkemizin cennet noktası diye adlandırılan kenti görmemek ya da yeterince gezmemiş olmak daha sonra pişmanlık duymanıza sebep olabilir. Bu yüzden Antalya gezinizi çok ertelememelisiniz.

  1. Güllük Dağı Milli Parkı

  Güllük Dağı, diğer ismiyle Termessos, Korkuteli sınırları içerisinde, Toros dağları üzerinde yer almaktadır. Güllük Dağı Milli Parkı, Antalya’nın merkezine 34 kilometre uzaklıktadır. Milli parkın barındırdığı çeşitlilik ise ziyaretçileri büyülemektedir. Park kapsamında, antik Termessos kenti kalıntıları, dağın çeşitli jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz’e özgü bitki toplulukları, orman ve maki, zengin fauna gibi pek çok ilgi çekici değer görülebilmektedir.

  Termessos Antik Kenti, surları, kuleleri, kral yolu, hadrian kapısı, gymnasium, tiyatro, odeon, süslemeli mezarlar ve sarnıçları ile halen ayaktadır. Oldukça korunmuş bir vaziyettedir. Milli parkı ziyaret etmek isteyenler özellikle Nisan ve Aralık ayları arasını tercih etmelidir. Kış ayları son derece soğuk olduğu için verimli bir gezi yapılamaz. Ayrıca yaz tatilinizi değerlendireceğiniz milli park gezisini piknik ile daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Hatta kamp da yapabilirsiniz. Milli park alanında düzenlenmiş olan piknik ve kamp alanı, ziyaretçilere büyük bir avantaj sunmaktadır. Böyle bir doğanın içerisinde ne kadar uzun zaman geçirilirse o kadar faydalıdır.

  2. Sultan Alâeddin Camii

  Sultan Alaeddin Camii, Korkuteli ilçesinde, şehrin eski merkezinde yer alır. Alaeddin Keykubat zamanında yapıldığı sanılsa da kesin bir bilgi yoktur. Bugün kalıntıları bulunan caminin sadece büyüklüğü şekli hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Caminin yapım kitabesine ulaşılamasa da minarenin kitabesi mevcuttur. Kuyucu Murat Paşa tarafından 1571 yılında yaptırılan minare, halen ayaktadır.

  Alaeddin Camii, mimari açıdan incelendiğinde 34.93m x 32.16m ölçülerinde bir dikdörtgen olduğu anlaşılmaktadır. Yapının sadece dış duvarları ayakta kalabilmiştir. Duvarlarında da dökme taş ve moloz taş kullanıldığı görülüyor. Alaeddin Camii, İslam tarihine dair kıymetli bir eserin kalıntılarını teşkil ettiği için görülmeye değer bir yapıdır. İlçenin ilgi çekici bir yapısı olması sebebiyle, Korkuteli ilçesini ziyaret etmenizi önermekteyiz. Üstelik uçak bileti alıp yola koyulmanızdan kısa süre sonra şehre ulaşabiliyorsunuz. İlçeye ulaşım da çok sürmemektedir. Böylece kısa bir süre sonra tarih ve doğanın buluştuğu ilçede soluklanabilirsiniz. Çeşitli konaklama noktalarında ya da Güllü Dağı Milli parkındaki kamp alanında kalabilirsiniz.

  3. Karain Mağarası

  Güllük Dağı Milli Parkı girişinden 11 km daha ileriye giderseniz Karain Mağarasının bulunduğu bölgeye ulaşırsınız. Karain mağarası kentin önemli ve ilgi çekici mağaralarından biri olarak bilinir. Denizden yüksekliği 430 – 450 metre olan mağara 500.000 yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Mağara’da 1946 yılında yapılan çalışmalar ile elde edilen buluntuları mağaranın yakınındaki Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’nde görebilirsiniz. Son derece ilgi çekici ve hayal dahi edemeyeceğimiz çağlara ait buluntuların yer aldığı müzeler, kentin tarihine dair önemli noktalardır. Bu sebeple ziyaret etmeniz önerilmektedir.

  Yorum Gönder