Dil Seçiniz

Kiraz İlçesinin Gezilecek Yerleri

İzmir’in gizli kalmış gezi noktalarının merkezidir Kiraz ilçesi. Uygun fiyatlı İzmir uçak bileti için ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret etmelisiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Kiraz İlçesinin Gezilecek Yerleri

  İzmir’in gizli kalmış gezi noktalarının merkezidir Kiraz ilçesi. Ege’nin de önemli değerlerine ev sahipliği yapmaktadır. İzmir gezinizin bir bölümünü de Kiraz ilçesine ayırırsanız pişman olmazsınız. Keyifli zaman geçirebileceğiniz bir gezi için İzmir uçak bileti alarak hemen yola koyulmalısınız.

  1. İsa Bey Camisi

  İsa Bey Camisi, bölgenin en önemli İslami eseridir. İlçe merkezinde yer alan yapı, Ulu Cami olarak da bilinir. Yapının Aydınoğulları Beyi olan İsa Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir ancak yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tahmini yapım tarihi ise 1360 ile 1390 yılları arasındadır.

  2. Kaleköy Antik Kenti

  Kaleköy Antik Kenti, bugün aynı isimle anılan ve yerleşim bulunan köy sebebiyle büyük oranda tahrip olmuştur. Buna karşın ilgi çekici kalıntılar görülebilmektedir. Özellikle Gymnasium, Tonozlu yapılar, temel kalıntıları ve mezarlar en sağlam halde bulunan kalıntılardır. Tarihi ve arkeolojiye ilgi duyuyorsanız, İzmir uçak bileti alarak hızlıca ulaştığınız kentte, zamanınızın bir kısmını da buraya ayırmalısınız.

  3. Asar Kalesi

  Hisar Köyü mevkiinde yer alan kale, bugün de yerleşimin bulunduğu köy ile iç içedir. Bu durum sebebiyle ilçenin zarar görmüş tarihi alanlarından biridir. Bugün köydeki yapıların bir kısmının surlara yaslanmış vaziyette olduğu görülmektedir. Ancak tarih tutkunlarının ziyaret etmek isteyeceği bir nokta olma niteliğini korumaktadır. İzmir uçak bileti alarak, karayolu ile devam ettiğinizde, 3 saatlik bir yolculuk yaparak tarih ile dolu ilçeye ulaşabilirsiniz.

  4. Erenler Tepesi Tümülüsü

  İlçenin Erenler Tepesi adı verilen mevkiinde, düzensiz taşlardan yapılmış mezarlar dikkat çekiyor. Yapıları incelendiğinde Geç Roma dönemine ait oldukları izlenimi kazanılmaktadır. Ancak kesin bir bilgi de bulunmamaktadır. Ayrıca kaçak kazıların yapılıyor olması, bu alanda tahribata yok açmıştır. Böylece önemli bir tarihi alan, ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

  5. Çayağzı Köyü Kalıntıları

  Çayağzı Köyü kalıntıları arasında dikkat çeken bir yapı var ki, yıllar geçtikçe izlerini daha da kaybediyor. Moloz taş ile yığma tekniği ile yapılmış olan kare planlı yapının bir dini yapı olduğu sanılmaktadır. Kalıntılarını incelemek son derece zevkli olacak, bulmaca çözmek gibi bir his verecektir. Tarihi bir bulmaca olarak görenlerdenseniz, ziyaret etmenizi öneririz.

  6. Baretta Antik Kenti

  Baretta, Büyük Ata anlamına gelmektedir. Antik alan hakkında bilinenler ise 451 yılında Bizans İmparatoru Marcianus tarafından İstanbul ’da toplanan bir meclise, buradan bir papazın katılmış olmasıdır. Bunun dışında bir bilgiye ulaşılamamıştır. İzmir geziniz sırasında, hala zamanınız varsa buraya gelerek, tarihi kalıntılar ile tarihe tanıklık edebilirsiniz. Üstelik son derece cazip fiyatlara İzmir uçak bileti bulunabilmektedir.

  7. Haliller Çeşmesi

  Tarihi bir çeşme olan yapının Dumanoğulları Hüseyin, İsmail ve Mehmet Ağa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Çeşmenin kitabesi halen mevcut olduğu için, yapım tarihinin 1780 yılı olduğunu öğreniyoruz. Yüksek bir kaide üzerine inşa edilmiş olan çeşme, bu özelliği sebebiyle anıtsal bir görünüme sahiptir. Bölgenin ilgi çekici tarihi yapılarından biridir. Yolunuz bu bölgeye düşerse suyunu içmelisiniz.

  Kiraz’a Nasıl Gidilir?

  İzmir, Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşılabilecek bir noktadır. Ülkemizin büyük kentlerinden biri olarak, çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı uçak seferi düzenlenmektedir. İstanbul üzerinden, İzmir uçak bileti alarak sadece 1 saat gibi bir sürede kente ulaşabilirsiniz. Bu da zamandan tasarruf sağlamanıza sebep oluyor. Kiraz ilçesine ise havalimanından karayolu ile ulaşabilirsiniz. İki nokta arasındaki mesafe yaklaşık olarak 122 km’dir ve bu mesafeyi 2 saat gibi bir sürede kat edebilirsiniz. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti için ise www.ucakbileti.com.tr ‘den alınabilir. 

  Yorum Gönder