Dil Seçiniz

Aliağa'nın Gezilecek Yerleri

İzmir’in önemli antik kentlerine sahip olan Aliağa ilçesi, tarih tutkunlarını ağırlıyor. İzmir uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Aliağa’nın Gezilecek Yerleri

  İzmir’in önemli antik kentlerine sahip olan Aliağa ilçesi, tarih tutkunlarını ağırlıyor. Özellikle Ege ve Akdeniz’in antik kalıntılarına ilgi duyuyorsanız, Aliağa ilçesine uğramanızı öneririz. İzmir’in, Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşılabilir olması sebebiyle, Aliağa ilçesini keşfetmek sizin için hiç de zor olmayacaktır. İzmir uçak bileti alarak, tarihe keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

  1. Kyme Antik Kenti

  İzmir’in Aliağa ilçesi, bölgenin önemli antik alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tarihe ve arkeolojiye ilgi duyuyorsanız, Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Antik Kenti’ni de görmelisiniz. Kyme Antik Kenti, Aiolis kentleri arasında en önemlisi ve büyük yerleşim alanı olarak bilinmektedir. Kentin kuruluş tarihi hakkında net bir bilgi bulunmasa da, Larissa Antik Kenti’nin ele geçirilmesinden sonra kurulduğu sanılmaktadır. Kyme Antik Kenti ile ilgili bir de ilginç hikâye var. Kentin kuruluşundan 300 yıl sonra liman vergisi alınmaya başlandığı biliniyor ve bunun sebebi, Kyme halkının, şehrin yakınındaki denizi tam 300 yıl sonra fark etmiş olması. Bu sebeple alay konusu dahi olmuştur. Kentin kalıntıları görmek ve atmosferini hissetmek için İzmir uçak bileti alarak, gezi programı yapmaya başlamalısınız. Tarihi keşfetmek için erken davranmanızda fayda var.

  2. Gryneion Antik Kenti

  Gryneion Antik Kenti de, 12 Aiolis kentinden biri olarak bilinmektedir. Antik Kent, İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı olan Şakran beldesi yakınlarında yer almaktadır. Çandarlı Körfezi’ne son derece yakın bir noktada yer alan tarihi alan, yaşadığı dönemlerde önemli bir kehanet merkezi olarak bilinmekte idi. Gryneion Antik Kenti, kalıntıları ve mistik atmosferi ile dikkat çektiği kadar, diğer güzellikleri ile de göze batmaktadır. Özellikle, yaz aylarında açan zakkumlar, tarih ile inanılmaz bir uyum sağlamaktadır. Böylece antik kent, doğa ile bütünleşmiş, etkileyici bir manzara oluşturmaktadır. Kentin en önemli kalıntısı ise Apollon Tapınağı’dır. İzmir uçak bileti alarak, hızlıca ulaşabileceğiniz kentte en azından bir gününüzü de Gryneion Antik Kenti’ne ayırmalısınız. Hele tarih ve arkeoloji ile ilgileniyorsanız, kesinlikle atlamamanız gereken bir gezi noktasıdır.

  3. Myrina Antik Kenti

  Myrna Antik Kenti’nin ismi, bir Amazon Kraliçesi olan Myrina ‘dan gelmektedir. Aliağa ilçesindeki antik kentlerin tamamında olduğu gibi, Myrina Antik Kenti de, Ailos kentlerinden biridir. Çandarlı körfezinin en son koyuna yakın bir noktada yer alıyor olması, körfezi de görmenizi sağlayacak bir gezi seçeneği yaratmaktadır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Myrina Antik Kenti, kesin olmayan bilgilere göre M.Ö. 1000 ’li yıllarda kurulmuştur. Ayrıca Yunanistan’dan gelen toplulukların buraya yerleştiği sanılmaktadır. Kentin köklü tarihi ve arkeolojik kalıntıları, 1874 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Antik alanda ele geçirilen en önemli buluntu ise beş bin kadar mezarın bulunduğu topluluktur. Bunun dışında, figürler, mimari frizler, lahit kapakları ve eşyalar bulunmuştur. Aliağa ilçesinin antik kentlerini keşfetmek için son derece cazip fiyatlara İzmir uçak bileti alabilir ve kısa süreli, keyifli bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Aliağa’ya Nasıl Gidilir?

   İzmir’in hızlı ve kolay ulaşılabilir bir kent olması, hava ulaşımının lüks olmaktan çıkması ile hem Ege turu yapmak hem de İzmir’in keşfedilmemiş değerlerini keşfetmek son derece kolaydır. Bunun için İzmir uçak bileti alıp, yola koyulmanız yeterli. Böylece İstanbul üzerinden İzmir’e sadece 1 saatte ulaşılabilir. Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştıktan sonra ise kara yolu ile şehrin istediğiniz bölgesine ulaşabiliyorsunuz. Aliağa ilçesi ile havalimanı arası 84 km’dir ve 1,5 saat gibi bir sürede ulaşım sağlanabilir. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti için ise www.ucakbileti.com.tr 'yi tercih edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder