Dil Seçiniz

Antalya Uçak Bileti

Aksu, Antalya’nın her bir noktası gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran gezi noktasıdır. En uygun fiyatlı Antalya uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Aksu’nun Gezilecek Yerleri

  Aksu, Antalya’nın her bir noktası gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran bir bölgedir. Ancak en ilgi çekici yerlerinden bahsetmek gerekirse, Perge antik kenti ve Kurşunlu şelalesi en görülmeye değer yerleridir. Aksu, ulaşım kolaylıkları sebebiyle ülkenin dört bir yanından ziyaretçi alır. Antalya uçak bileti almak, şehre 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşmak için yeterlidir. Antalya Havalimanı’ndan ise çok sayıda karayolu seçeneğini kullanarak Aksu’ya ulaşılabiliyor. Hem buradaki konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Hem de çevre ilçelerden kısa yolculuklarla Aksu’ya gelebilirsiniz. Şelalenin tadını çıkarıp, Perge antik kenti patikalarında tarihe yolculuk etmenin keyfini yaşamadan Antalya’dan ayrılmamalısınız.

  1. Kurşunlu Şelalesi

  Kurşunlu Şelalesi tam bir doğa harikasıdır. 18 metre gibi bir yükseklikten dökülüyor olması büyüleyici bir atmosfer yaratmaktadır. Su sesleri ve bol oksijen ile dinlenip huzur bulacağınız bir gezi için mutlaka Kurşunlu şelalesine uğramalısınız. Büyük şelalenin çevresinde ise tam olarak 7 tane küçük gölet bulunur. Bunlar da birbirine küçücük şelaleler ile bağlanarak sanatsal bir tablo oluşturur. Bu bölge bir doğal park niteliğindedir ve 1986 yılında park statüsüne alınmıştır. Zaman içerisinde de yapılan çeşitli düzenlemeler ile bugünkü masalsı şeklini almıştır.

  Şelalenin büyük bir avantajı da çevresindeki piknik alanlarıdır. Son derece kapsamlı alanlardan söz ediyoruz. Piknik alanı kapsamında, manzara seyir terası, çocuk parkı, restoran ve gezi patikaları bulunmaktadır. Böylece çocuklarınız da sıkılmadan zaman geçirebilir ya da çocuklarınızı alıp, patikaları kullanarak keyifli bir doğa gezisine çıkabilirsiniz. Böylesine bir doğal alana ulaşmak ise sanıldığı kadar zor değil. Antalya merkezden hareket eden çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir ya da taksi tercih edilebilir. Ayrıca araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. Ancak yakın mesafede bulunuyor olması böylesine bir doğal alan için büyük bir avantajdır.

  2. Perge Antik Kenti

  Perge Antik Kenti, Aksu ve Serik ilçe sınırında yer alan büyüleyici bir tarihi alandır. Antik kentler diyarı Antalya’nın önemli bir kalıntı merkezi olmasının sebebi ise, buraya özel çeşitli nitelikleridir. Perge, bir Pamfilya şehridir. Antik dönemde, üzerinde bulunduğu ticaret yolu, kenti de bir ticaret merkezi haline getirmiştir. Ayrıca kentin, ekonomik durumunu geliştiren bir etken de İmparator Tacitus olmuştur. İmparator M.S. 275 yılında elde edilen savaş kasasını kente getirmiş ve gelişimine hız kazandırmıştır. Perge Antik kenti, sırasıyla Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde de varlığını sürdürmüştür. Bizans döneminde özellikle Hıristiyan dünyası için önem arz eden bir kent niteliğinde olmuştur. Bunun önemli bir sebebi de ünlü din adamı St. Paul ‘ün kenti ziyaret etmesi olmuştur.

  Perge Antik Kenti kapsamında yer alan en önemli kalıntı tiyatrodur. Helen – Roma mimari tarzına sahip olan yapı, 12 bin seyirci kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile Afrodisias Antik Kenti’nde yer alan hipodromdan sonra ikinci en büyük antik tiyatro olma niteliğine sahiptir. Perge Antik Kenti, M.Ö. 2. Yüzyılda inşa edilmiş olan 27 bin kişi kapasiteli hipodromu, Roma kapısı, hamamı, agorası ve kentin tam ortasında yer alan su kanalı ile halen büyük oranda ayakta olan önemli bir antik kenttir. Antalya’nın da önemli bir tarih noktasıdır. Hem Serik geziniz sırasında hem de Aksu ziyaretinizde uğramayı unutmamanız gereken önemli bir noktadır. Kent bazında ziyaret edilecek önemli merkezler arasında anılır. Uçak bileti alıp yola çıktıktan birkaç saat sonra bu bölgeyi keşfetmeye başlamanız mümkün.  Hem ilçede hem kent merkezindeki çeşitli konaklama noktalarını tercih edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder