Dil Seçiniz

İstanbul Adalar'ın Gezilecek 10 Yeri

İstanbul’un cennet köşelerine sahip olan Adalar, içinde bin bir güzelliği saklıyor. İstanbul uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınarak Adalar'a gidilebilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Adalar’ın Gezilecek 10 Yeri

  İstanbul’un cennet köşelerine sahip olan Adalar, içinde bin bir güzelliği saklıyor. Pek çok milletten buluştuğu nokta olarak, adalar adeta hoşgörünün temsilidir. Her bir sokağında, her noktasında geçmişin izlerine rastlanabilmektedir. Adaların tamamı, Heybeliada, Burgazada, Büyükada, Sedef Adası, Kınalı Ada, Yassıada ve Sivri Ada olmak üzere 9 tanedir. Bu adaların merkezi ise Büyükada’dır. Bizans döneminde Prenslerin sürgüne gönderilmesi sebebi ile Prens Adaları olarak anılmışlardır. Bugün İstanbul Adaları olarak alınan adalar geçmişte daha farklı pek çok isim ile anılmışlardır.

  1.Kınalı Ada Camii

  1950’li yıllarda adada caminin olmamasından rahatsız olan halk Adnan Menderes’ten cami yapılmasını rica etmişlerdir. Adanan Menderes’in isteği ile caminin inşası mümkün olmasa da 1964 yılında Başar Acarlı ve Turhan Uyaroğlu tarafından mevcut cami inşa edilmiştir. Mimarisi ile göz dolduran bir yapıdır.

  2. Tavşan Adası

  Büyükada’nın 2 kilometre açığında yer alan Tavşan Adası, geçmişte üzerinde çok sayıda tavşan yaşaması sebebi ile bu ismi almıştır. Marmara’nın bu güzide adalarını görmek için İstanbul uçak bileti alarak, siz de hızlıca buraya ulaşabilirsiniz.

  3.Heybeliada Çam Limanı

  Heybeliada’nın en güzel manzaralarına sahip olan Çam Limanı, çok sayıdaki gezi noktasına yakın konumu ile de çok ilgi çekmektedir. Burada hem denize girilebilmektedir, hem de manzaranın tadı çıkarılabilir.

  4. Prenses Koyu Plajı

  Güzel plajlara ev sahipliği yapan Büyükada’da Âşıklar yolunu takip ederek Prenses Koyu Plajına ulaşılabilmektedir. Özellikle de kısa tatiller için tercih edilen Büyükada’nın en güzel denize girme noktasıdır burası. Siz de hafta sonu tatilleriniz için İstanbul uçak bileti alarak buraya ulaşabilirsiniz.

  5. Adalar Müzesi

  Bir Kent Müzesi özelliği taşıyan Adalar Müzesi, Büyükada’da yer almaktadır. Adanın sahip olduğu tarihi değerleri görme fırsatı bulacağınız müze, güzel bir ziyaret noktasıdır. Kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında Adalar Müzesi’ni de görmenizi önermekteyiz.

  6. Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

  Hüseyin Rahmi Gürpınar, Heybeliada’da yaşamış olan önemli bir edebiyat ismidir. Evi ise bugün müze niteliği kazanmıştır. Heybeliada’nın büyüleyici doğası içerisinde yer alan müze, özellikle de yazarın hayranları tarafından ziyaret edilmektedir. Siz de yazarın yaşadığı atmosferi birebir yerinde görüp hissedebilirsiniz.

  7. Büyükada Saat Kulesi

  Büyükada’nın en bilinen yapısı olan Saat Kulesi, adeta adanın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Kule olarak anılmasına karşın, küçük bir yapıdır. Mimarisi ile dikkat çeken saat kulesi, adanın havasına uygun güzel bir eserdir.

  8. Sait Faik Müzesi

  Burgazada’da bulunan müze, ünlü edebiyat ismi Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının en kritik zamanlarını geçirdiği evdir ve bugün müzeye çevrilmiştir. Özellikle de edebiyata ilgi duyanlar için uğramadan adadan ayrılınmaması gereken bir noktadır. Edebiyatın önemli isimlerine daha yakın olabilmek için siz de İstanbul uçak bileti alarak zaman kaybetmeden buraya ulaşabilirsiniz.

  9. Aya Yorgi Kilisesi

  Rumların Aya Yorgos adını verdiği kilise, mimari nitelikleri sebebiyle önemli bir 19. Yüzyıl eseridir. Büyükada’da bulunan yapı, Cennet Yolunun hemen altında yer almaktadır.

  10. Heybeliada Ruhban Okulu

  Rum Ortodoks Ruhban Okulu olarak da bilinen yapı, tarihin bazı dönemlerine ışık tutan bir dini merkezdir. Bir akademik okul olarak bilinmektedir ve 1970’lerden bu yana kapalı vaziyettedir.

  Adalar’a Nasıl Gidilir?

  Adalar’a gitmek için öncelikle İstanbul uçak bileti alarak, şehre en kısa sürede ulaşmalısınız. Zamandan tasarruf sağlayacağınız yolculuğun ardından şehrin farklı kıyılarından Adalar’a ulaşılabilmektedir. Kabataş ve Kadıköy’e toplu taşıma, taksi ya da özel araç gibi ulaşım imkânları ile ulaşarak buradan da deniz yolu ile Adalar’a ulaşabilirsiniz. İstanbul uçak bileti alırken ise en uygun fiyatları yakalayabileceğiniz adres olan www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder