Dil Seçiniz

St. Petersburg Ucuz Uçak Bileti

St. Petersburg'ta beyaz geceler için hazırlıklara başlamanın tam zamanı! En uygun fiyatlı St. Petersburg uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  St. Petersburg Gezi Rehberi

  Beyaz geceleri ile ünlü St. Petersburg, henüz gitmediyseniz, seyahat listenizin en başında yer alması gereken bir kent. Kanalları, gösterişli ve sayısız köprüsü, şahane mimari örnekleri ile eşsiz bir kent burası. Özellikle de beyaz gecelere denk geldiyseniz, inanılmaz bir tecrübe olacak bu sizin için. Üstelik çok da uzak sayılmayan bir uzaklıkta yer alıyor ülkemize göre. Beyaz gecelere kısa süre kalmışken, uçak bileti alıp seyahat planı yapmaya başlamalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  St. Petersburg, Rusya’nın en büyük ikinci, Avrupa’nın ise dördüncü kentidir. Neva nehri üzerinde yayılmış olan 42 adadan oluşan kent, Deli Petro yani Çar Büyük Petro I, tarafından 1703 yılında kurulmuştur. Deli Petro, dünya üzerinde gördüğü tüm güzellikleri bu şehirde de görmek istemiştir. Böylece hızlı bir yapılanma başlamıştır. Bir adalar şehri olması sebebiyle binaların sağlamlığına çok nem verilmiş ve sadece taş kullanılması konusunda kurallar konulmuştur. Kanallar ve köprülerden oluşan şehir, bu yönüyle Venedik’i andırıyor.

  Kentin tarihine bakıldığında önemli pek çok olayın burada gerçekleştiğini görüyoruz. 1893 yılında Lenin proletarya hareketini bu kentte başlatmıştır. 1917 yılında ise Şubat ve Ekim devrimleri bu kentte yaşanmıştır. Başkent olan St. Petersburg ’ta Çarlık Rusya’nın sonu gelmiştir böylece.

  Şehrin ismi 1914 ile 1924 yılları arasında Petrograd olarak değiştirilmiştir. Stalin ile birlikte 1924 yılı itibariyle ise Leningrad olarak anılmıştır. Bu şekilde 1991 yılına kadar şehrin ismi Leningrad olarak kalmıştır. 1991 yılında, bu kez halk oylaması ile şehrin ismine karar verilmiş ve St. Petersburg olması kararlaştırılmıştır.

  İklim Ve Sezon

  St. Petersburg, Baltık denizi kıyısında, Finlandiya Körfezinde yer alması sebebiyle, karakteristik iklim özellikleri gösterir. Baltık denizinde, ısının hızla düşmesine engel olan yüksek basınç merkezlerinin oluşması sebebiyle şehirde yazlar soğuk geçer. Yaz ayları kısa sürmektedir. Kış ayları ise uzun ve soğuk geçmektedir. Toprağın donması sık görülen bir durumdur St. Petersburg ’ta. Aralık ve mart ayları arasında uzun süre kar görülür. Kentin genel iklim özelliği soğuktur ancak bir turist için yaz ayları en uygun ziyaret zamanlarıdır. Bahar ve yaz aylarında şehri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kentin beyaz gecelerini de görmek isterseniz 25 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri arasında seyahat etmelisiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Kentin tarihi ve mimarisi harikayken, bunların büyük ölçüde korunabilmiş olması da bugüne çok sayıda eser bırakmıştır. Kentin önemli pek çok ziyaret noktası mevcuttur. En önemlilerinden bahsetmek gerekirse, Ermitaj (Hermitage) Müzesi, dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. Müze, binası itibariyle barok mimarinin başyapıtları arasında yer alırken, devasa bir resim koleksiyonunun da sahibidir. Çariçe Katerina’nın sanat tutkusu ile müzenin temelleri atılmış ve aslında kışlık saray olan bina, devasa bir müzenin başlangıcı olmuştur.

  St. Petersburg ’ta sayısız kilise ve katedral bulunuyor. Bunların en görkemlilerinden biri Aziz İshak Katedrali’dir. Aziz İshak Katedrali, dünyanın en büyük Ortodoks kilisesidir. Dış cephesindeki devasa kırmızı tuğlalar, içindeki sanatsal detaylar ziyaretçilerin oldukça beğenisini kazanıyor. Bununla birlikte bir müze işlevine sahiptir yapı, sadece özel zamanlarda dini törenlere ev sahipliği yapıyor. Bir diğer önemli dini yapı Kazan Katedralidir. Kazan Katedrali, Napolyon karşısında kazanılan zafer anısında inşa edilmiştir. Mimari açıdan incelendiğinde, Vatikan’daki ünlü St. Peter Bazilikasının bir kopyası olduğu anlaşılır. Görkemli yapı, kentin değerli tarihi eserlerinden biridir.

  Dökülen Kan ya da Yeniden Diriliş isimleri ile anılan kilise, II. Alexander’ın suikaste uğrayıp ölümü üzerine, öldüğü yerde oğlu III. Alexander tarafından yaptırılmış bir kilisedir. Yapımına III. Alexander zamanında başlansa da ancak 1907 yılında II. Nikolas döneminde tamamlanabilmiştir. Hikâyesinden çok mimarisi ile dikkat çekmektedir kilise. Tipik Rus kilise mimarisi örneklerinden olsa da, renkli ve yüksek kubbeleri ile çok ilgi çekicidir. Dışarıdan heybetli bir görünümü olan kilisenin içerisindeki detayları da görülmeye değerdir. Yapının içinde çeşitli ilgi çekici mozaikler bulunmaktadır.

  Neva nehri kıyısında demirlenmiş vaziyette olan Avrora isimli gemi, müze işlevine sahiptir ve ücretsiz gezilebilmektedir. Geminin önemi ise 1918’deki Bolşevik Devrimini başlatma özelliğine sahip olmasıdır. 1922 yılında karada eğitim gemisi olarak kullanılmak üzere çekilmiştir, ancak 1957 yılında onarımı yapılarak müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

  İslam eserleri adına önemi olan Tatar Camii, 1913 yılında açıldığında, kentin en büyük camisi unvanına sahip olmuştur. Tatar Camii’nin mimarisi, Timur’un Semerkant’taki mezarı Gur Emir ile benzerlik göstermektedir. İbadete açık bir şekilde kullanılan caminin çinileri ise göz doldurmaktadır. Mozaik kaplı kapısı görülmeye değerdir. Bu kentte böylesine bir İslami eser görmek de hem şaşırtıcı hem de etkileyicidir.

  St. Petersburg, Neva nehri ve kanalları ile ünlüdür. Nehir turu yapmadan dönülürse bu eksik bir seyahat olur. Nehrin büyük bir bölümü şehirden geçiyor ve burada yapacağınız nehir turu ile şehrin harika manzaralarına tanık olabilirsiniz. Hatta gece ya da akşamüzeri yapılacak bir turda ışıklandırma ile harika görünen köprüler seyredilebilir, ışıl ışıl bir şehir manzarası görülebilir. Bu manzara karşısında kendinizi bir rüyanın içerisindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

  Ünlü Rus yazar Dostoyevski’nin St. Petersburg’daki evi bugün müze haline getirilmiştir ve ilgilenenlerin ziyaret etmesi gereken bir noktadır. Bu evin bir özelliği de, Dostoyevski’nin “Karamazov Kardeşler” adlı eserini bu evde yazmış olmasıdır.

  St. Petersburg’ta alışveriş için tercih edilecek yer kesinlikle Nevski Caddesi olacaktır. Burası adeta şehrin kalbinin attığı yerdir. Ünlü markaların mağazaları, çeşitli kafe ve restoranlar bulunur Nevski Caddesinde. Turistler tarafından çok ilgi gördüğünü de belirtelim.

  Ulaşım

  St. Petersburg’a İstanbul üzerinden doğrudan uçuşlar ile kısa sürede ulaşılabiliyor. Kısa süren bir yolculuk ile harika bir seyahat için uçak bileti araştırmalarına erken başlamalısınız. Havalimanından şehir merkezi bağlantısında ise otobüs, taksi ya da kiralayacağınız öze araçları kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda genel olarak metro, otobüs, tramvay ve troleybüs kullanılmaktadır. Otobüs için alınan biletler, tramvay ve troleybüslerde de kullanılabiliyor. Özellikle akşam saatlerinde trafikte İstanbul’u aratmayan bir yoğunluk görülebiliyor.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  St. Petersburg Havalimanı, aslında Rusya’nın Pulkovo şehrinde bulunuyor. St. Petersburg’a sadece 14 km uzaklıkta olduğu için St. Petersburg Havalimanı olarak kabul edilmektedir. İstanbul üzerinden doğrudan uçuşlar ile St. Petersburg’a ulaşabilirsiniz. Buradan şehir merkezine ring yapan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Eğer havalimanından şehir merkezine taksi ile gidecekseniz, pazarlık yapmayı unutmayın.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  St. Petersburg’a gitmişken, Rusya’nın diğer büyük kenti Moskova’yı da görebilirsiniz. Moskova ile St. Petersburg arası ulaşım hızlı tren ve normal trenler ile sağlanıyor. Moskova seyahatiniz için Moskova Gezi Rehberi ‘mizden de faydalanabilirsiniz. St. Petersburg şehir merkezine 1 saatlik bir uzaklıkta yer alan Peterhof Sarayı da görülmeye değer yapılardandır. Buraya hem karayolu hem de deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Hermitage Müzesinin önünden hareket eden deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa bu sarayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, St. Petersburg’a yakın olan Orienbaum (Lomonosov) da ziyaret edilebilir. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder