Dil Seçiniz

Çeşme Şehir Rehberi

Çeşme'nin ikinci beyazıt döneminden kalan kaleleri ve daha nice gezilecek yerleri... Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Çeşme Hava Durumu

  Çeşme Şehir Rehberi

  İzmir’in batısında Çeşme yarımadasının en batı ucunda yer alan Çeşme İzmir bölgesinin turizm merkezlerinden biridir. Antik dönemden birinde yörede Kasistis isimli yerleşim birimişeklinde olup ionya’nın büyük kentlerinden Erytrai’nin iskelesi durumundaydı. Roma döneminde imparatorluk donanması Seleukos donanmasını Çeşme önlerinde bozguna uğratarak küçük Asya’nın fethine başlamıştır. Bizans devrinde özelliğini koruyan kenti 1380 yılında Aydınoğlu İsabey zaptederek bir deniz üssü haline getirmiştir. İsa bey daha önceleri yıkılmış ve önemini kaybetmiş olan Erytrai kenti halkını Kissus bucağına nakletmiştir. Yöre korsanlardan kaçarak körfeze sığınan gemiciler için yapılan çok sayıdaki çeşmeden dolayı Çeşme adını alır. Daha sonraları Osmanlı devletine bağlanan yöre halkı korsanların saldırısından korunmak amacı ile 3 km uzaklıktaki daha verimli ve korunması kolay bir yere getirilerek Çeşme köy adı ile yeni bir yerleşim birimi kurulmuştur.

  1413 yıllarında Çeşme köylü Börklüce Mustafa yöredeki halkın başına geçerek padişaha baş kaldırmış ve uzun uğraşlardan sonra bu isyan bastırılabilmiştir. Zamanla Çeşme limanının güvenliğinin sağlanması ile halk tekrar eski Çeşme’ye yerleşmeye başlamış ve 2. Beyazıt döneminde buraya ünlü Çeşme kalesi yaptırılmıştır.

  Önemli bir Bizans yerleşim birimi olan Çeşme metropolitlik merkezi olarak çok sayıda kilise bulunmaktaydı. Bunların içerisinde Hagios Haralambos kilisesi zengin freskleri ve taş işçiliği ile batı Anadolu’nun en görkemli kiliselerinden biriydi. 1494 yılında 2. Beyazıt tarafından yaptırılan ve 1883 yılında restore edilen Çeşme kalesi ilçenin ortasında bulunmakta olup Osmanlı donanması için bir üs olarak kullanılmıştır. Bugün kale bir müze şeklindedir. Kanuni kervansarayı ise ilçe merkezine yakın bir yerde olup 1528 yılında yapılmıştır. Kare bir iç avlu etrafında sıralanan iki katlı revak ve odalarla ön tarafta ise dışa açılan tek katlı dükkanlardan oluşan hanın doğu yönünde ahırlar bulunmaktadır.

  çeşme plajı

   

  Bölgenin en ünlü yeri italyan rönesans'ının ticari ruhunun güçlü bir simgesi olan ve 14.yüzyılda cenevizliler tarafından Aziz Petrus'a adanan Çeşme Kalesi'dir. 2. Beyayıt kaleyi hem korsanların hemde Rodos ve Bodrum'daki üslerinden hareket eden St Jean şovalyelerinin saldırılarına karşı koyacak şekilde kaleyi yeniden düzenlemiştir. Kalede denizcilerle ilgili sergilere yer veren bir müze de bulunur. Ayrıca limanın yanındaki otel eski bir kervansaraydır.

  Çeşme diğer gözde beldelerden farklı olarak, sahil boyu gezintileri, yat sporları ve yaşamın daha basit zevkleri için rağbet görür. Beldede iyi restoranlar vardır ve kozmopolit, hoşgörülü atmosferi, bir ay süren İzmir Uluslar Arası Sanat Festivali için buraya gelen dünya çapındaki sanatçıları cezbeder. 

  Çeşme'ye İzmir'den altı şeritli hızlı bir otoyol ile ulaşılabilir. Ancak yine de eski yolu tercih edip ılıca'daki kumsallarda mola verilebilir ya da Turkiye'nin rüzgar sörfü ve italyan tarzı ev, sokak mimari ile ünlü Alacatı beldesinde zaman geçirilebilir. Alacatı'nın ihtiyacı olan enerjinin çeyreği rüzgar enerjisi ile karşılanmaktadır.

  Çeşme'ye nasıl gidilir? : Çeşme'ye İzmir uçak bileti alarak, İzmir havaalanu üzerinden 1 saatlik karayolu ile ulaşılabilir. Uçak bileti için www.ucakbileti.com.tr 'nin avantajlı fiyatlarından yararlanabilirsiniz. 

  Çeşme Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  21.200 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Çeşme Uçuş Haritası

  Yorum Gönder